7 Adımda 3D Yazıcı Teknolojisi Hakkında Her Şey


İnsan, gerçeğin peşindeki bilim serüveninde üç boyutlu teknoloji noktasına ulaştı. Nasıl mı? Tabi ki de beynin algılama ve birleştirme yöntemini taklit ederek. Şimdi teknolojinin karmaşık terimlerini bir yana bırakalım ve günlük hayatımızda yabancı olmayan kelimelerle 3D Yazıcı diğer adıyla 3 boyutlu yazıcı teknolojisini anlatmaya çalışalım. Faydalı olması dileğiyle. Keyifli okumalar.

7

Neden 3 D

 3D yazıcı  3D yazıcı

Her şeyden önce 3D, üç boyutlu anlamına gelir. Üç boyutlu görünüm, insan gözünün bir yere doğru bakarken yükseklik ve genişliğinin yanı sıra aynı zamanda derinliği de algılaması demektir. Yani bu teknoloji, gözlerimizin muhteşem tekniğine ulaşma çabası olarak yorumlanabilir. Gözlerimiz arasındaki küçük mesafe sebebiyle, iki gözümüz de dünyayı farklı açıdan görüyor. Beyin iki gözden gelen görüntüleri algılarken, iki resim arasındaki perspektif farklılığını kapatıyor ve böylece biz hiçbir çaba göstermeden dünyayı bütün boyutlarıyla algılayabiliyoruz. Sanat ve teknoloji de insanın yeteneklerini taklit ederek, bir gerçek algısı oluşturmaya çalışıyor. Örneğin; resim sanatındaki perspektif adı verilen teknik, yükseklik ve genişliğin yanı sıra derinliği de verebilmek için uygulanıyor. Görüntüleme teknolojileri de her zaman olduğu gibi gerçeğe en yakın görüntünün peşinde. Buna bir örnek ise; daha 1938 yılında Sir Charles Wheatstone, görsel derinlik üzerinde düşünmüş ve üst üste bindirilmiş iki görüntünün üç boyutlu görüntü elde etmede işlevli olduğunu bulmuştur.

6

Her Şey 3 D

her şey 3d  3D yazıcı

Son yıllarda geliştirilen 3 D teknolojisi, şüphesiz o zamanlara göre çok daha ileride bir durumdadır.  İlk kez 20120 yılında Dünya Kupası maçlarında televizyonda kullanılan 3D teknolojisi, tabi ki de daha önce sinemada da çoktan boy göstermişti. Hepimizin hatırlayacağı ünlü film ‘Avatar’ 3D ile izlediğimiz en çarpıcı ve en etkileyici örneklerden bir tanesiydi. 3D sistemler her alanda kullanılır durumda. Bu 3D teknolojisi sayesinde, uygun bir monitör ile bilgisayarınızda oyunlarınızı üç boyutlu oynayabiliyor, filmlerinizi üç boyutlu seyredebiliyorsunuz. Üstelik uygun yazılımlarla, eski filmleri, yani bu teknoloji ile çekilmemiş filmleri dahi 3D formatında izleyebiliyor, 3D Kameralarla siz de üç boyutlu fotoğraf ve video çekimi yapabiliyorsunuz. İşte tüm bunların hepsi 3D ‘ nin bizlere kattığı kolaylık ve güzellikleri. Beynimizin doğal olarak yaptığını bu teknoloji şu yöntemle kullanabiliyor: Öncelikle görüntüyü iki ayrı mercekten kaydediyor. Sonra bu kaydı çeşitli yöntemleri de kullanarak gösterim cihazına aktarıyor. Böylelikle adeta gerçek bir keyif başlıyor.

League of Angels II TR

5

Anaglif Yöntemi

anaglif yöntem 3D Yazıcı

Anaglif yöntemi, 3 D gözlüklerde kullanılan bir yöntemdir. Görüntüde kullanılan renk filtreleri sayesinde sağ göz belirli bir rengi, sol göz de başka bir rengi görüyor ve böylece iki farklı imajı beynimiz birleştirerek hacimli ve üç boyutlu hale getiriyor.


Like it? Share with your friends!

0

7 Adımda 3D Yazıcı Teknolojisi Hakkında Her Şey

1 / 2Next

Giriş yapın

Ve Biliste ailesinin bir parçası olun!

Don't have an account?
üye ol

şifre sıfırlama

Back to
Giriş yapın

üye ol

Back to
Giriş yapın
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Open List
Ranked List
Ranked List
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format