5 Adımda Araba Modellerinin Tarihsel Gelişimi


Araba, kabaca tabir edecek olursak yolcu ve yük taşımaya yarayan kara yolu taşıtıdır. Hayatımıza, arabalara dair ilk olarak tekerlek girmiştir. Daha sonra geliştirilip araba haline getirilmiş ve kullanılmaya başlanmıştır. Kaç yüzyıl boyunca kullanıldığı bile bilinmeyen arabalar ilk çağlardan günümüze kadar epeyce değişim göstermiş ve oldukça ilginç haller almaya başlamıştır. Bakalım arabaların son hali ilk haline göre nasıl evrimler geçirmiş; ne hal almış. işte 5 Adımda Araba Modellerinin Tarihsel Gelişimi.

5

TARİHTEKİ İLK ARABA

HİTİTLİLER TARAFINDAN İCAT EDİLEN SAVAŞ ARABALARI

İlk arabanın milattan önce 2000 yıllarında Hititler tarafından yapıldığı biliniyor. Ayrıntılı anlatmak gerekirse iki adet tekerlek oyuk biçimde birbirine paralel olarak yerleştirilmiş ve ortasına ise sağlam tutsun diye bir kazık sabitlenmiş. Bu tekerlek sisteminin üzerine de tek kişilik bir oturağı bulunan düzenek konmuş. Önden ise bir veya iki at yardımıyla çekilmektedir. Hititler bu arabaları savaşta kullanmak için icat etmişlerdir. Savaşta bu arabalarla  yük ve insan taşıdıkları biliniyor.

4

ÜRETİLEN İLK BUHARLI ARABA (1680)

Newton'un Ürettiği İlk Buharlı Otomobil

Hititler’den sonra ilk olarak at veya herhangi bir hayvan çekmeksizin makine gücü ile gidebilen araba yapılmıştır. Bu arabaya atsız olduğundan, kendi kendine gidebilen anlamına gelen ”otomobil” ismi verildi. Bu otomobil, Newton tarafından 1680 yılında tasarlanmıştır.

3

FARDİER

FARDİER

Nicolas Joseph Cugnot adlı bir subayın ürettiği otomobildir. Top taşımak için kullanılmıştır. Bu araba lokomotifin de atası olarak bilinir. Saatte 4-5 kilometre hızla 15 dakika gidebiliyordu. 2 silindirli motora sahipti. Ön tarafında bir buhar kazanı bulunuyordu. Aracı ilginç kılan diğer  bir özelliği ise, Nicolas’ın sürüş denemelerinde duvara çarparak dünyadaki ilk trafik kazasını yapmış olmasıdır.

League of Angels II TR

2

BUHARLI ARABA (1786)

BUHARLI ARABA (1786)

1786 yılında üretilen bu araba yine buharlı sistemle donatılmıştır.

1

FORD MODEL T (1908)

FORD MODEL T (1908)

Ford model T, 1908 yılında Ford Motor Company tarafından üretilmiştir. İki Macar tarafından geliştirilmiştir. 4 silindirli motora sahiptir. Bu araba saatte 72 km hızla gidebiliyordu.


Like it? Share with your friends!

3
3 points

5 Adımda Araba Modellerinin Tarihsel Gelişimi

Giriş yapın

Ve Biliste ailesinin bir parçası olun!

Don't have an account?
üye ol

şifre sıfırlama

Back to
Giriş yapın

üye ol

Back to
Giriş yapın
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Open List
Ranked List
Ranked List
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format