Bebeklere 1 Yaşından Önce Neden Bal Verilmez?


Antioksidan özelliği başta olmak üzere, yararları saymakla bitmeyen balın, 1 yaşından küçük bebeklere yedirilmemesi ve hatta yedirmek bir yana tattırılmaması gerektiğini neredeyse herkes biliyor. Doktorlar da sürekli olarak bu konuda biz aileleri uyarıyorlar fakat nedendir bilinmez, genellikle, neden yedirilmemesi gerektiğiyle ilgili hiçbir açıklamada bulunmuyorlar ve yine nedendir bilinmez, biz aileler de ‘Peki neden?’ diye sormuyoruz. Halbuki sebebini bilirsek, hem bebeklerimizi bu tehlikeden daha karalı bir şekilde koruruz, hem de tüm aileleri bu konuda bilinçlendirebilmek için çaba gösteririz ve belki de bir bebeğin hayatını kurtarma şerefine erişiriz.

6

Neden Bir Yaşından Önce Bal Zararlıdır?

bal alerjisi

Hemen yanıtlayalım. Balda Clostridium Botulinum adı verilen bir tür bakterinin sporları (bakterinin kendini korumaya almış, tohum hali) bulunur. Bal içerisindeyken üreyemeyen bu bakteri, kendisini spor adı verilen bir yapıya dönüştürür ve üremesi için uygun ortam oluşana kadar bu zararsız formda kalır. Balın tüketilmesiyle, insan vücuduna alınan bu sporlar, sindirim sistemimizde tekrar bakteri haline dönüşürler ve çok az miktarları bile öldürücü olabilen ve toksin adı verilen, bir tür zehir salgılarlar.

5

Peki Neden 1 Yaşından Önce Bu Denli Tehlikelidir?

bebeklere balın zararı

Yetişkinlerin ve 1 yaşından büyük çocukların sindirim sistemleri gelişimini tamamlamıştır ve sistemlerinde, Clostridium Botulinum isimli bakterinin toksin salgılamasını engelleyebilecek, faydalı bakteriler bulunur. Fakat 1 yaşından küçük bebeklerin sindirim sistemi henüz tam olarak gelişmemiş olduğundan, sistemlerinde, hastalık etkeni bakterinin, bu toksinleri salgılamasını önleyecek faydalı bakteriler henüz bulunmaz. Bu nedenle, bebek hastalığa karşı savunmasızdır.

League of Angels II TR

4

Peki Bu Bakteri Bebeklere Nasıl Zarar Verir?

bal neden bebeklere zararlı

Daha önce de sözünü ettiğimiz, Clostridium Botulinum denilen bu bakteri, Bebeklik Botulizmi denilen bir hastalığa sebep olur. Botulizm küçük bebekler için öldürücü olabilen ve hızı ilerleyen tehlikeli bir hastalıktır.


Like it? Share with your friends!

19
19 points

Bebeklere 1 Yaşından Önce Neden Bal Verilmez?

1 / 2Next

Giriş yapın

Ve Biliste ailesinin bir parçası olun!

Don't have an account?
üye ol

şifre sıfırlama

Back to
Giriş yapın

üye ol

Back to
Giriş yapın
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Open List
Ranked List
Ranked List
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format