Böcek Sokması Karşısında Bilinmesi Gereken 5 Durum


Yaz geldi; mutluyuz, heyecanlıyız ve aynı zamanda da hareketliyiz. Kar, yağmur, soğuk günler yerini parka, bahçeye çıkacağımız, doyasıya gezip dolaşacağımız, pikniğe gideceğimiz günlere ve güneşe bırakınca hepimiz için keyifli günler başladı bile. Ama dikkat! Doğanın bir parçası olan böcekler keyfimizi kaçırmasın. Bahar ve özellikle de yaz mevsimleri sineklerle, böceklerle yakınlaştığımız hatta onlarla iç içe olduğumuz mevsimler. Ne zaman, nerede bir böcek tarafından ısırılacağımızı bilmemiz elbette mümkün değil. Bu nedenle her durumda tedbirli olmak tabiri caizse tedbiri elden bırakmamak gerekir. Yetişkinler böyle durumlarda kendilerini koruyabilse de çocuklar tehlikeler çok açık durumdalar. Böcek sokması, kişide alerjik bir reaksiyona yol açarsa, çok ciddi tehditler oluşturabilir. Şimdi sizin için, sizi bilgilendirmek ve sizlere faydalı olabilmek için hazırladığımız belki de hayati derecede önem taşıyan bu konuda hazırladığımız yazımızda böcek sokmaları karşısında neler yapabiliriz? Bu gibi durumlarda bilmemiz gerekenler nelerdir? Bunları anlattık ve bu soruları yanıtladık. Faydalı olması dileğiyle. Keyifli okumalar.

5

Dikkat Arı Sokabilir!

Dikkat arı sokabilir böcek sokması

Arı sokması basit bir şeymiş gibi görünse de arı sokması durumunda ciddi zehirlenmeler olabilir. Bu zehirlenmeler yiyerek, soluyarak veya deri temasıyla olabilir. Aynı zamanda böcek sokmaları ve hayvan ısırıkları da, ilaç enjeksiyonları, saç boyaları, zirai ilaçlar gibi deri temasıyla oluşan zehirlenmelerden. Ülkemizde en çok rastlanan böcek sokmaları, yaban arısı, eşek arısı ve bal arısıdır. Böyle durumlarda maalesef biraz acır, biraz can yakar sonra geçer diyemiyoruz. Çünkü vücudumuza dışarıdan giren bazı yabancı maddeler, yaşamsal fonksiyonlarımıza zarar verme riski taşıdığından zehirli olarak kabul ediliyor. Arı sokması sonucunda kişide acı, ısırılan bölgede şişme, kızarıklık gibi belirtiler oluyor.  Özellikle de arı eğer birkaç yerden veya daha tehlikeli olan nefes borusuna yakın bir yerden soktuysa ya da kişi alerjik bir bünyeye sahipse arı sokması tehlikeli hale geliyor. Böyle bir durumda yapılması gereken ilk şey yaralı olan bölgeyi yıkamaktır. Arının iğnesi derinin üzerinden görünüyorsa iğneyi çıkartmak ve o bölgeye soğuk uygulama yapmak gerekiyor. Yapılmaması gereken şey ise zehri kesesinden tutarak çıkartmaya çalışmaktır. Böyle bir durumda kesenin içindeki zehir vücuda yayılabilir ve acınızı arttırabilir. Bu durumda en iyisi iğneyi bir bıçağın yüzüyle ya da tırnağınızla sıyırarak çıkartmaktır. Arı eğer ağız kısmından soktuysa ve nefes almayı zorlaştırıyorsa kişinin buz emmesini sağlayın. Ayrıca ağız içi sokmalarında ve kişinin alerjisi varsa böyle durumlarda mutlaka 112’ den yardım isteyin.

4

Arılardan Korunmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

arılardan korunmak için ne yapmak gerekir

Arıların en kuvvetli silahıdır iğne. İğne işçi arının kendisini savunma aracıdır. İğnesi arka tarafında olduğu halde düşmanı gördüğü canlıya kolaylıkla saplar. İğnenin görünen ucunun arkasında yani arının karın boşluğunda bağırsaklarına bağlı zehir keseciği vardır. Arı iğnesini soktuğunda, üzerindeki dokuz tane ok ucuna benzeyen kanca, iğnenin geri çıkmasına engel olur. İğnesini saplayan arı zehir keseciğini sıkar ve zehir yayılmaya başlar. Fakat, bu durumda arı iğnesini geri çıkaramaz. Genellikle de bağırsaklarının bir bölümü koparak iğnenin saplandığı yerde kaldığı için arı birkaç gün içinde ölür. Uzmanlar arı soktuktan sonra özellikle el kol hareketleri, çırpınma gibi hareketler yapmamamız gerektiği konusunda uyarıyor. Çünkü bu durum diğer arıların da dikkatini çekerek onların da saldırmasına yol açabiliyor. Arı saldırısına ve ya sokmasına maruz kaldığımız zaman yapmamız gereken ellerimizle yüzümüzü kapatarak oradan uzaklaşmak ve bitkilerin, ağaçların aralarına oturarak saklanmaktır. Arı zehrinin kendine özgü bir kokusu vardır. Bu koku ortama yayılırsa diğer arılar da hırçınlaşır ve aynı yerden diğer arılar da sokmaya çalışır. Böyle bir durum hayati derecede önemlidir. Bu durumda yapılması gereken hemen ortamdan uzaklaşıp, arının soktuğu yeri hemen yıkamaktır.

League of Angels II TR

3

Deniz Canlıları

deniz canlıları

Sadece sokaklarda, kırlarda veya bahçelerde değil deniz de canımız yanabiliyor. Fakat deniz canlılarının sokmasındaki belirtiler çok tehlikeli ve ciddi değildir. Sadece bölgesel ve genel belirtiler görülür. Şişme, kızarıklık, iltihaplanma, rahatsızlık, baş ağrısı gibi sonuçlar çıkıyor. Deniz canlısı sokması durumunda yaralı bölgeyi hareket ettirmemek gerekir. Eğer batan diken varsa ve görünüyorsa diken çıkartılmalıdır. Bölgeye sıcak uygulama yapılmalıdır. Yaralanmadan etkilenen bölge asla ovulmamalıdır.


Like it? Share with your friends!

0

Böcek Sokması Karşısında Bilinmesi Gereken 5 Durum

1 / 2Next

Giriş yapın

Ve Biliste ailesinin bir parçası olun!

Don't have an account?
üye ol

şifre sıfırlama

Back to
Giriş yapın

üye ol

Back to
Giriş yapın
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Open List
Ranked List
Ranked List
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format