Bulgaristan’da Görülmesi Gereken 10 Yer


Bulgaristan denince akla ilk olarak yemyeşil doğası, diskoları, plajları ve kayak merkezleri gelmektedir. Eğer yolunuz düşer de uğrarsanız, bu eşsiz güzelliklerin keyfini çok ucuza yaşayabilir ve burada her türlü eğlenceyi bulabilirsiniz. Keyifli ve hoş zaman geçirmek, çılgınlarca eğlenmek ya da sakinleşmek mi istiyorsunuz? Bu yazımızda tüm bu isteklerinizi karşılayacak mekanları sizler için derledik. İşte karşınızda, size her şeyi bir arada sunan Bulgaristan’da görülmesi gereken 10 yer.

10

Şumen

şumen

Şumnu şehir merkezi olan Şumen (Bulgarca: Шумен) Bulgaristan’ın kuzeydoğusunda yer almaktadır. Balkan Savaşı’ndan sonra önemli ölçüde göç veren bu bölgede hala birçok Türk yaşamaktadır. Bölge pehlivanlar diyarı olarak da anılmaktadır. Şumen’den çıkmış ünlü Türk simaları arasında cihan pehlivanı olarak anılan Koca Yusuf ve bir zamanlar geçici Türkiye Başbakanlık görevi yapan Ahmet Fikri Tüzer sayılabilir. Şehirde ayrıca balkanlardaki en büyük ikinci cami olan Şerif Halil Paşa Tombul Cami bulunmaktadır. Şehre yakın antik kent ve kale de ziyaret edilebilecek yerler arasındadır.

9

Smolyan

smolyan bulgaristan

Smolyan (Bulgarca: Смолян, Türkçe: Paşmaklı) ülkenin en güney kısmında bulunan şehirdir. Yunanistan’a oldukça yakındır. Şehrin en önemli yemeği olan patates kızartmasını “pırjeni kartofi” diyerek isteyebilir ve gerçekten çok sevdiğimiz ama basit gördüğümüz patatesin neler yapabildiğine şahit olabilirsiniz. Şehre, ilerleyen maddelerde değineceğimiz Pamporovo Kayak Merkezi oldukça yakındır. Smolyan dağların arasında bulunduğu için yılın 12 ayı da serindir ve gece yorgansız uyumak biraz zordur. Eğer kafa dinlemek, şehirlerin gürültüsünden, stresinden ve sıcağından uzaklaşmak isteyenlerdenseniz Smolyan tam da size göre bir yer.

8

Svilengrad

svilengrad görülmesi gereken yerler

Svilengrad (Bulgarca: Свиленград) Haskova iline bağlı sınır şehridir. Bulgaristan’ın Anadolu’ya açılan kapısı olan şehir, Türkiye ve Yunanistan’a oldukça yakındır. Svilengrad şehrinde alış veriş hayatı oldukça hareketlidir. Sınıra yakın olması nedeniyle Edirnelilerin sıkça uğradığı şehirde Türk nüfusu oldukça fazladır. Otelleri, barları, diskoları yönetenler genelde Türkler olduğu için yabancılık çekmeyeceğiniz bu şehirde istediğiniz kadar kumar oynayabilir, alışveriş yapabilir ve eğlenebilirsiniz.

7

Plovdiv

plovdiv

Filibe (Bulgarca: Пловдив, Türkçe: Plovdiv), 600.000’e yaklaşan nüfusuyla Bulgaristan’ın ikinci büyük şehridir. Filibe, adını Makedonya Kralı II. Filip’ten almaktadır. Şehrin tarihi pek bilinmemektedir ancak, Osmanlının fethinden sonra Yörük Türkler bu bölgeye taşınmışlardır. Şehirde mutlaka Filibe köftesinin tadına bakılmalı, Roma Amfi Tiyatrosu ve Forumu gezilmelidir. Türk nüfusun oldukça kalabalık olduğu şehirde klasik cafeleri, barları, eğlence mekanları oldukça hareketlidir. Plovdiv İstanbul ve Roma gibi 7 tepe üzerinde yükselmekte ve eşsiz manzaralara ev sahipliği yapmaktadır.

6

Sofya

sofya

Sofya (Bulgarca: София) Bulgaristan’ın başkenti ve en büyük şehridir. Nüfusu yaklaşık 1,3 milyon kişi olan Sofya, 3 Nisan 1879 tarihinde Bulgaristan’ın başkenti olarak ilan edilmiştir. Tarihteki önemi M.Ö. 8.-7. Yıllara kadar dayanan bu görkemli başkent, Osmanlı zamanlarında altın çağlarını yaşamıştır. Sosyal yapısı ile tam bir Avrupa şehridir. Tarihsel mekanların bol olduğu şehirde yeni yapılaşma da hızla artmakta ve büyük ölçüde göç almaktadır. Şehir genel itibari ile ucuz olsa da taksileri oldukça pahalıdır. Birçok ülkeden öğrencilerin geldiği Sofya’da eğlence mekanları, ünlü Studentski Grad’ı (Bulgarca: Студентски град/Öğrenci Şehri), her yerde karşınıza çıkan cafelerde bulmak istediğiniz her eğlenceyi, huzuru ve keyfi bulabilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla paylaşın!

36 Paylaşım
29
1
1 yorumlar, 36 Paylaşım, 29 puan

Bulgaristan’da Görülmesi Gereken 10 Yer

1 / 2Sonraki

Giriş yapın

Ve Biliste ailesinin bir parçası olun!
Don't have an account?
üye ol

şifre sıfırlama

Back to
Giriş yapın

üye ol

Back to
Giriş yapın
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Poll
Story
List
Open List
Ranked List
Meme
Video