Dedikodu Yapmanın Cinsiyeti Yoktur


Dedikodu bir ya da birden çok kişinin bir araya gelerek, bir konu veya bir kişi ya da birden çok kişi hakkında çılgınlar gibi konuşması, hatta aynı olayları defalarca ve defalarca konuşmasıdır. Bunların kişilere yararları ve zararları olabilir. Bu etki kişilerin dedikodu yaptıkları partnerlerine göre değişim gösterir. Eğer karşınızdaki kişi veya kişiler olaylara çok fazla tepkili yaklaşan tipte insanlar ise, üzerinden aylar geçmiş olan bir konuyla ilgili o anda sinirlerinizin hoplaması hala mümkün. Fakat karşınızdaki kişi veya kişiler daha sakin karakteristik özelliklere sahip ve olaylara abartılı yaklaşmayan tipte iseler, dedikodunuz olaysız bir şekilde sonuçlanacak ve yaptığınız dedikodudan keyif almanız kaçınılmaz olacaktır.
Peki erkekler mi yoksa kadınlar mı daha fazla dedikodu yapar? Yılların tartışmalı olan bu sorusunun cevabı her zaman kadınlara yönelik. Kadınların daha çok dedikodu yaptığı ve hatta aynı konuları sürekli tekrarladığı düşünülüyor. Fakat araştırmalar erkeklerin kadınlardan daha fazla dedikodu yaptığını gösterirken, bunun yanı sıra erkeklerin, dedikodu yapmaktan, kadınlara göre daha fazla keyif aldığı sonucunu ortaya çıkarmıştır. 🙂 Yani Dedikodunun cinsiyeti yoktur.
Dedikodudan uzak durmak için konuşmamayı tercih edebilir, çok fazla meraklı olan kişilerle ilişkinizi kesebilirsiniz. Ama yok ben dedikodu yapmayı seviyorum bu şekilde boş zamanımı dolduruyorum diyorsanız bu da tercih meselesi.

3

DEDİKODUDAN NASIL UZAKLAŞIRIZ

DEDİKODUDAN NASIL UZAKLAŞIRIZ

Dedikoduya maruz kalmamak bir nevi elde değildir. Dedikodu yapmak için en ufak bir çıtırtı, tek bir kelime hatta küçük bir ses efekti bile yeterli olabilir. En ufak bir şeyin arkasından hemen olumlu ya da olumsuz bir eleştiri ile beraber dedikodu kazanı kaynamaya başlar. Ve bundan zaman zaman kaçınmak elinizde olmayabilir.
Sürekli bulunmak zorunda olduğunuz bir ortamda iseniz ve o ortamda sürekli dedikodu kazanı kaynıyorsa, yapabileceğiniz tek şey yorum yapmamaktır. Ortamı değiştirme şansınız var ise zaten bunu hiç gecikmeden yapmalısınız. Fakat değiştirme şansınız yok ise – işyeri gibi – yorum yapmamak, hiç bir söylenene katılmamak en iyisidir. Bunun aksine karşınızdaki kişi, sorun çözmekten kaçınmadığınız biri ise, karşınıza alarak sürekli birilerinin dedikodularını yapmaktan veya duymaktan hoşlanmadığınızı ileterek durumu kurtarabilirsiniz. Ama yoook ben dedikodu seviyorum diyorsanız eğer, muhabbetiniz bol olsun. 🙂

2

KADINLAR VE DEDİKODU

KADINLAR VE DEDİKODU

Dedikodu denildiği zaman akla gelen ilk tablo genellikle birkaç kadının oluşturduğu topluluk. Kafa kafaya vermiş, acaba ne diyecek diye birbirinin ağzına bakan, birbirini gaza getirmede sınır tanımayan kadınlar topluluğu. Kadınlar her konuda konuşmayı erkeklere oranla daha fazla seviyor. Ve bu konuşmanın içeriği dedikodu olmasa da dedikodu yapıyorlar şeklinde adlandırılıyor.
Telefonda konuşulan bir konu için tekrar konuşulmak üzere gün ve saat ayarlanıp aynı heyecanla konunun konuşulması mümkün. Dedikodunun da boyutları var tabi ki. Artık bazı şeylerin canına tak etmiş olması sonucu yapılan dedikodu, taraflar birbirlerine bunu itiraf etmese de kıskançlık içerikli dedikodu, konu bulamama sonucu yapılan dedikodunun da dedikodusunu yapma içerikli dedikodu gibi kategorilere ayırmak mümkün.

League of Angels II TR

1

ERKEKLER VE DEDİKODU

ERKEKLER VE DEDİKODU dedikodu

İngiltere’de yapılan anket sonucunda elde edilen veriler, erkeklerin kadınlara oranla daha fazla dedikodu yaptığını ortaya koymuş. Şöyle ki; erkekler daha fazla şikayet ederek daha fazla çekiştiriyor ve iş yerlerinde bunu daha fazla gerçekleştiriyor.
Araştırma sonuçlarına göre erkekler günde yaklaşık 76, kadınlar ise yaklaşık 52 dakikayı dedikoduya ayırıyorlar.
Anketteki bir diğer çıkan sonuca göre ise erkekler; terfiler, cinsellik, günlük haberler ve para konuları üzerinde daha yoğun bir şekilde konuşuyorlar. Kadınların öncelikleri ise ilişkiler ve hem cinsleriyle yaşadıkları sorunlar olarak ortaya koyuluyor.
Erkekler dedikodunun önemini kıyaslama yaparak bile vurgulamış. Ankete katılan erkeklerin yüzde 58’lik oranı, bu şekilde kendilerini “takımın bir parçası” gibi hissettiklerini söylerken, yüzde 31’lik bir kesime göreyse, sevgiliyle dedikodu yapmak seksten bile daha keyifli hale gelmiş.
Hiç beklemiyordunuz değil mi? Erkekler bir araya geldiğinde dünyayı kurtarmıyor veya atomu parçalamıyorlar.


Like it? Share with your friends!

0

Dedikodu Yapmanın Cinsiyeti Yoktur

Giriş yapın

Ve Biliste ailesinin bir parçası olun!

Don't have an account?
üye ol

şifre sıfırlama

Back to
Giriş yapın

üye ol

Back to
Giriş yapın
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Open List
Ranked List
Ranked List
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format