Deprem Çantasında Mutlaka Bulunması Gereken 10 Eşya

Türk halkı olarak genelde felaketler başımıza geldikten sonra önlem planları yapmaya başlıyoruz. Bu felaketlerin başında da doğal afetler, ve en önemlisi depremler gelmektedir. Ülkemiz deprem kuşağında olduğu için her an tetikte bulunmak zorundayız. Unutmayalım ki depremi engelleme şansımız olmayabilir fakat gereken hazırlığı yapmak bizim elimizdedir. Deprem çantası hazırlamak da bunların başında gelir. Bu yazımızda sizler için deprem çantanızda bulundurmanız gerekenleri belirledik. İşte deprem çantasında mutlaka bulunması gereken 10 eşya.

10

İlaçlar

ilaçlar Deprem Çantasında Mutlaka Bulunması Gereken 10 Eşya

Depremden sonraki kaos anını düşünecek olursak açık bir eczane bulmak imkansız olacaktır. Bunun için çantanızda ağrı kesiciler ve mide pastilleri gibi size ortalık sakinleşene kadar zaman kazandıracak ilaçlara ihtiyacınız olabilir. Özellikle ağrı kesiciler çok iş görecektir. Ufak yaralanmalarda sağlık ekipleri gelene kadar sizin ve çevrenizdekilerin dayanmasını sağlayabilir.

9

Düdük

düdük Deprem Çantasında Mutlaka Bulunması Gereken 10 Eşya

Düdük, düşünmek bile istemeyeceğimiz en kötü senaryoda işinize yarayacak olan bir nesnedir. Eğer enkaz altında kalırsanız kurtarma ekiplerinin yerinizi tespit edebilmesi için yardımcı olur. Deprem çantasında yer verilmesi gereken en önemli nesnelerden biridir.

8

Battaniye

Battaniye Deprem Çantasında Mutlaka Bulunması Gereken 10 Eşya

Depremin nasıl bir mevsimde geleceğini bilemediğimiz için her türlü önlemi önceden almış olmamız gerekir. Yaz ayları için ihtiyacınız olmayacağını düşünebilirsiniz ama soğuk kış gecelerinde çok faydalı olacaktır.

7

Güneş Enerjisiyle Çalışan Telefon Şarjı

Güneş Enerjisiyle Çalışan Telefon Şarjı Deprem Çantasında Mutlaka Bulunması Gereken 10 Eşya

Belli bir süre evlere girmek tehlikeli olacağı için size telefonlarınız için güç kaynağı olarak kullanabileceğiniz bir alet gerekiyor. Araba şarjları da aynı işi görebilir ama bu kadar pratik bir çözüm değil. Telefona ne kadar ihtiyacımız olduğunu düşünürsek bu cihazlardan bir tane edinmenin ne kadar mantıklı olduğunu daha iyi kavrayabiliriz.

6

Mum ve Çakmak

Mum ve Çakmak Deprem Çantasında Mutlaka Bulunması Gereken 10 Eşya
Elektriğin olmadığı bir ortamda dışarıda mahsur kalırsanız gece aydınlatması olarak bulabileceğiniz en iyi çözüm mum olacaktır. Kibritle de uğraşmak istemiyorsanız da çakmak bulundurmak mantıklı bir çözüm olur. Sizi daha uzun süre idare edebilir.

37 Responses

 1. Mehmet Akif Uçar

  Bana yaklaşık 14 tane lazımdı. Fakat 4 tane örnek olduğu için 14-4=10 tane olması gerekir. Gardaşş…

  Reply
 2. Mehmet Akif Uçar

  niye aşağıdan yukarı 6dan 10a kadar geliyon Gardaşş…Bide 10 eşya diyor(10-6=4) işlemimiz doğru…

  Reply
 3. şevval

  İşime. Az. Yaradı ikinci. Sayfa. Daha. İyi. Ama. Başka. Bir. Web. Sitesi. Daha. Çok. Ve. Daha. İyi ve. Gûzel. Yazmış. Bu. Sayfanın. Bir. Üst. Sitesinde. Okudum

  Reply
 4. şevval

  Bunlardan. Daha. Fazlada var mesela. Telefon onunla. Bir. Kişiyi. Arayıp sana. Yardım. Etmelerini. Sağlayabilirsin yani

  Reply
 5. şevval

  Telefon yokken. Şarja ne gerek. Var. Yani ben. Düşündüklerimi söylüyorum yanlışım. Olduysa. Af ola ama benim. Düşüncem bu

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.