En Çok Konuşulan 10 Dil

77697

Dil muhtemelen insanlık için en önemli organdır. Eğer dilimi olmasaydı konuşmamız-anlaşmamız mümkün olmaz ve dünya üzerinde konuşulan bunca dil de ortaya çıkmazdı. Ne izlediğimiz filmler ve okuduğumuz kitaplar aynı olurdu, ne de şuan sahip olduğumuz müzik kültürüne sahip olabilirdik. Bu yazımızda sizler için dünya üzerinde en konuşulan dilleri derledik. İşte dünyanın en çok konuşulan 10 dili. 

Ülke Bayrakları ve Bu Bayrakların Anlamları yazımız da ilginizi çekebilir.

10

Fransızca

fransızca

Konuşan İnsan Sayısı: 129 Milyon

Genellikle dünyanın en romantik dili olarak adlandırılan Fransızca, Fransa dışında bir çok ülkede de konuşulmaktadır. Bu ülkelere Belçika, Kanada Kamerun, Ruanda ve Haiti’yi örnek olarak verebiliriz.

Fransızca’da “merhaba” ,  “Bonjour” (bon-Juur)

9

Malayca (Endonezya Dili)

malezya

Konuşan İnsan Sayısı: 159 Milyon

İsminden de anlayabileceğiniz gibi Malayca, Malezya ve Endonezya’ da konuşulmaktadır. Aslında bu dil için tam bir rakam vermek biraz zor oldu çünkü Malayca’da çok farklı lehçeler var. Bunlardan en yaygın olanı Endonezya Lehçesi olsa da her lehçe aynı kökene bağlı durumda. Bu da onları dünyada en çok konuşulan 9. dili yapmaktadır.

Endonezya toplamda 13.000’in üzerinde adadan oluşan büyüleyici bir yerdir ve aynı zamanda dünyanın en kalabalık 6. ülkesidir. Malezya, Endonezya’nın en büyük iki parçasını çevrelemektedir. Bunlar Borneo Adası ve başkent Kuala Lumpur’dur.

Malayca’da “merhaba” ,  “Selamat pagi” (se-LA-maht PA-gii).

8

Portekizce

brezilya

Konuşan İnsan Sayısı: 191 Milyon

Portekiz gibi küçük bir ülkenin dilinin bu kadar çok kişi tarafından konuşulmasını tuhaf karşılayabilirsiniz. 12. yüzyılda İspanya’dan bağımsızlığını kazanan Portekiz; dünyaca ünlü kaşifleri Vasco De Gama ve Denizci Prens Henry sayesinde dünyanın dört bir yanına yayıldı. Portekiz kolonicilik oyununa çok erken bir dönemde başladığı için dilini yaymakta da oldukça başarılı oldu. Dillerini kabul ettirme konusunda en başarılı oldukları ülkeler Brezilya(aynı zamanda resmi dil), Macau, Angola, Venezuela ve Mozambik’tir.

Portekizce’de  “merhaba”, “Bom dia” (bohn di-eh).

7

Bengal Dili

bengladeş

Konuşan İnsan Sayısı: 211 Milyon

Bengladeş 150 milyonu bulan nüfusuyla dünyanın en kalabalık ülkelerinden biri konumunda. Bir de hemen hemen herksin Bengal Dilini konuştuğunu düşünürsek bu rakam bizi şaşırtmamalıdır.

Bengal Dili’nde  “merhaba”,  “Ei Je” (Ai Je).

6

Arapça

arabistan

Konuşan İnsan Sayısı: 246 Milyon

Arapça dünyanın en eski dillerinden biridir. Orta Doğu’da Arapça konuşan Suudi Arabistan, Kuveyt, Irak, Suriye, Ürdün, Lübnan ve Mısır gibi pek çok ülke vardır. Müslüman aleminin kutsal kitabı olan Kuran-ı Kerim de Arapça olarak yazıldığı için başka ülkelerdeki pek çok müslüman insan da Arapça bilmektedir.

Arapça’da   “merhaba”, “Al salaam a’alaykum” (Es selami aliyekum).

 • yavhehe

  Türkçe?

  • sdfghj

   türkçe dünyada çok konuşulan bir dil değilki

   • SananeAQ

    en çok konuşulan 5. dil rusya çevresindeki çoğu ülke türkçe konuşuyor hatta azerbaycan bile sadece lehçe farklı ama resmi olarak 5. sırada

    • Zeilkexe

     Yaklaşık 300 Milyon kişinin konuştuğu düşünülüyor. 5. sırada biz varız, Türkiye’den Çine kadar kendi dilimizle rahat gidebiliriz, tabi farklı lehçeler olduğu için biraz zorlanabiliriz…

   • Kübra 1907

    Araştır.

 • demoking

  abi ingilizce çünkü türkiye ingilizce öğrenmek zorunda hintlerde

 • Bahaa Yasin

  Arapça'da merhaba selamun aleyküm mi demek :-)
  Türkçedeki merhaba kelimesi nereden kökünü almış?
  Arapça'dan almış yani Arapça'da merhaba (marhaba) demek
  Selamün aleyküm müslümanların kullandığı bir ortak kelimedir … Oysa Türkçede de kullanılır

 • 21212121

  Selamun aleyküm, “Allah’ın selamı üzerine olsun.” demek.