En Çok Konuşulan 10 Dil


Dil muhtemelen insanlık için en önemli organdır. Eğer dilimi olmasaydı konuşmamız-anlaşmamız mümkün olmaz ve dünya üzerinde konuşulan bunca dil de ortaya çıkmazdı. Ne izlediğimiz filmler ve okuduğumuz kitaplar aynı olurdu, ne de şuan sahip olduğumuz müzik kültürüne sahip olabilirdik. Bu yazımızda sizler için dünya üzerinde en konuşulan dilleri derledik. İşte dünyanın en çok konuşulan 10 dili. 

Ülke Bayrakları ve Bu Bayrakların Anlamları yazımız da ilginizi çekebilir.

10

Fransızca

fransızca

Konuşan İnsan Sayısı: 129 Milyon

Genellikle dünyanın en romantik dili olarak adlandırılan Fransızca, Fransa dışında bir çok ülkede de konuşulmaktadır. Bu ülkelere Belçika, Kanada Kamerun, Ruanda ve Haiti’yi örnek olarak verebiliriz.

Fransızca’da “merhaba” ,  “Bonjour” (bon-Juur)

9

Malayca (Endonezya Dili)

malezya

Konuşan İnsan Sayısı: 159 Milyon

İsminden de anlayabileceğiniz gibi Malayca, Malezya ve Endonezya’ da konuşulmaktadır. Aslında bu dil için tam bir rakam vermek biraz zor oldu çünkü Malayca’da çok farklı lehçeler var. Bunlardan en yaygın olanı Endonezya Lehçesi olsa da her lehçe aynı kökene bağlı durumda. Bu da onları dünyada en çok konuşulan 9. dili yapmaktadır.

Endonezya toplamda 13.000’in üzerinde adadan oluşan büyüleyici bir yerdir ve aynı zamanda dünyanın en kalabalık 6. ülkesidir. Malezya, Endonezya’nın en büyük iki parçasını çevrelemektedir. Bunlar Borneo Adası ve başkent Kuala Lumpur’dur.

Malayca’da “merhaba” ,  “Selamat pagi” (se-LA-maht PA-gii).

8

Portekizce

brezilya

Konuşan İnsan Sayısı: 191 Milyon

Portekiz gibi küçük bir ülkenin dilinin bu kadar çok kişi tarafından konuşulmasını tuhaf karşılayabilirsiniz. 12. yüzyılda İspanya’dan bağımsızlığını kazanan Portekiz; dünyaca ünlü kaşifleri Vasco De Gama ve Denizci Prens Henry sayesinde dünyanın dört bir yanına yayıldı. Portekiz kolonicilik oyununa çok erken bir dönemde başladığı için dilini yaymakta da oldukça başarılı oldu. Dillerini kabul ettirme konusunda en başarılı oldukları ülkeler Brezilya(aynı zamanda resmi dil), Macau, Angola, Venezuela ve Mozambik’tir.

Portekizce’de  “merhaba”, “Bom dia” (bohn di-eh).

7

Bengal Dili

bengladeş

Konuşan İnsan Sayısı: 211 Milyon

Bengladeş 150 milyonu bulan nüfusuyla dünyanın en kalabalık ülkelerinden biri konumunda. Bir de hemen hemen herksin Bengal Dilini konuştuğunu düşünürsek bu rakam bizi şaşırtmamalıdır.

Bengal Dili’nde  “merhaba”,  “Ei Je” (Ai Je).

6

Arapça

arabistan

Konuşan İnsan Sayısı: 246 Milyon

Arapça dünyanın en eski dillerinden biridir. Orta Doğu’da Arapça konuşan Suudi Arabistan, Kuveyt, Irak, Suriye, Ürdün, Lübnan ve Mısır gibi pek çok ülke vardır. Müslüman aleminin kutsal kitabı olan Kuran-ı Kerim de Arapça olarak yazıldığı için başka ülkelerdeki pek çok müslüman insan da Arapça bilmektedir.

Arapça’da   “merhaba”, “Al salaam a’alaykum” (Es selami aliyekum).


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla paylaşın!

11 Paylaşım
174
15
15 yorumlar, 11 Paylaşım, 174 puan

En Çok Konuşulan 10 Dil

1 / 2Sonraki

Giriş yapın

Ve Biliste ailesinin bir parçası olun!
Don't have an account?
üye ol

şifre sıfırlama

Back to
Giriş yapın

üye ol

Back to
Giriş yapın
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Poll
Story
List
Open List
Ranked List
Meme
Video