Dünyanın En Fakir 10 Ülkesi


Dünya üzerinde paylaşımın ne kadar adaletsiz olduğu, fakir ülkeleri gördükçe daha da iyi anlaşılmakta. Bu yazımızda kişi başına düşen gelire göre en fakir ülkeleri belirledik. İşte dünyanın en fakir 10 ülkesi!

10

Togo ($832)

Togo

Gelirinin büyük bir kısmını kahve, kakao ve pamuk ihracatından elde eden Togo’da kişi başına düşen yıllık gelir 832 dolar. Ülkenin yarısından fazlası uluslararası yoksulluk sınırı olan günlük 1.25 dolardan az kazanmakta.

9

Sierra Leone ($781)

sierra leone

Batı Afrika’da yer alan ve resmi dili ingilizce olan ülke, değerli madenler bakımından oldukça zengin bir coğrafyada bulunuyor. Dünya üzerindeki önemli elmas kaynaklarının bulunduğu Sierra Leone, Leonardo Dicaprio’nun başrolünde oynadığı Kanlı Elmas filmine de konu olmuştur.

8

Orta Afrika Cumhuriyeti ($764)

orta afrika cumhuriyeti

Uranyum, petrol, altın ve elmas gibi bir çok maden kaynağına sahip olmasına rağmen Orta Afrika Cumhuriyeti dünyanın en fakir ülkelerinden biridir.

League of Angels II TR

7

Nijerya ($733)

nijerya

Topraklarının %80’den fazlası Sahara çölüyle kaplı olan Nijerya afrikanın en kalabalık ülkesidir. Nüfus yoğunluğunun fazla olması, kişi başına düşen gelirin düşük olmasında etkilidir.

6

Eritre ($669)

eritre

Yıllarca Etiyopya egemenliğinden ayrılmak için bağımsızlık mücadelesi veren ve sonunda 1993 yılında başarılı olan Eritre, zaten kısıtlı olan ekonomik kaynaklarının büyük bir çoğunluğunu askeri harcamalara ayırmaktadır. Ülkede sanayi üretimi yok denebilecek kadar azdır ve kişi başına düşen yıllık gelir 669 dolardır. Buna rağmen en pahalı benzini kullanan ülkeler sıralamasında zaman zaman Türkiye’yi geride bırakabilmiştir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla paylaşın!

79 Paylaşım
12
4
4 yorumlar, 79 Paylaşım, 12 puan

Dünyanın En Fakir 10 Ülkesi

1 / 2Sonraki

Giriş yapın

Ve Biliste ailesinin bir parçası olun!
Don't have an account?
üye ol

şifre sıfırlama

Back to
Giriş yapın

üye ol

Back to
Giriş yapın
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Poll
Story
List
Open List
Ranked List
Meme
Video