En İyi 10 Strateji Oyunu

47999

Günümüzü, geçmişi ve hatta geleceği konu alan strajeti oyunları, oyuncuların gözünde apayrı bir yere sahiptir. Bunun en büyük sebebi ise, strateji oyunlarının yalnızca savaştan ibaret olmayıp tamamen kendi düşüncelerinizle belirlediğiniz taktiklerin sonuçlarını bize anında yansıtmasıdır. Günümüz teknolojisiyle gerçekçiliği oldukça arttırılan strateji oyunları, artık bir oyundan öte simülasyon haline gelmiştir. Bu yazımızda geçmişten günümüze popüler olmuş en başarılı strateji oyunlarını sizler için derledik. İşte tüm zamanların en iyi 10 strateji oyunu.

10

X-Com: UFO Defense

x-com-ufo-defense

Oyun: X-Com: UFO Defense

Geliştirici: Mythos Oyunları

Yayınevi: MicroProse

Çıkış Yılı: 1993

X-Com serisinin giriş niteliği taşıyan oyun, tüm zamanların en büyük video oyunlarından biridir ve etkileyici hikayesi ile kitlelerin bilgisayar başında saatler geçirmesine neden olmuştur. Oyun kısaca uzaylıların Dünya’yı istila etmesi ile başlar. İnsan ırkı ise bu savaşta yeni bir birim oluşturup savaşın yönünü değiştirmeyi hedeflemektedir ve X-com birliği kurulur.

9

Dune II

dune2-screen

Oyun: Dune II

Geliştirici: Westwood Studios

Yayıncı: Virgin Interactive

Çıkış Yılı: 1992

Bir birim üzerine fare imleci sürükleyin; onu seçin. Sonra istediğiniz hedefin üzerine tıklayın. Oyun oldukça basit bir mantığa sahip olsa da oynarken saatlerinizi geçirebilirsiniz. Bu oyunda ne kaynak toplamak, ne de yeni birim üretmekle uğraşacaksınız. Üzerinden geçen uzun yıllara rağmen eskimeyen oyunlardan olan Dune II’de size kalan tek şey savaşı yaşamak.

8

World In Conflict

world-in-conflict

Oyun: World in Conflict

Geliştirici: Massive Entertainment

Yayıncı: Sierra Entertainment

Çıkış Yılı: 2007

Strateji oyunlarının mantığını değiştiren bir oyun olan World in Conflict, çarpıcı grafik özellikleri ile de günümüz savaş tarzını gözler önüne seriyor. World in Conflict’in en çok konuşulan özelliği ise, oyundaki askeri birimleri sesinizle kontrol edebiliyor oluşunuz.

7

Age of Empires II: Age of Kings

age-of-empires-ii

Oyun: Age of Empires II: Age of Kings

Geliştirici: Ensemble Studios

Yayıncı: Microsoft

Çıkış Yılı: 1999

Hiç tartışmasızdır ki Age of Empires strateji oyun piyasasını silip süpürmüştür. Age of Empires II, geçmişte yaşanmış olan savaşların senaryolarını sunmakla beraber oyun severlere uygarlık tarihini de göstermiş oluyor. Çoklu oyuncu kapsamında çok özel haritalara sahip olan oyun, arkadaşlarınızla beraber saatler geçirebileceğiniz kadar eğlencelidir.

6

Sins of a Solar Empire

sins-of-a-solar-empire

Oyun: of a Solar Empire Sins

Geliştirici: Ironclad Oyunları

Yayıncı: Stardock

Çıkış Yılı: 2008

Sins of a Solar Empire, tekli oyuncu tarzından kaçınan ve onun yerine bize şimdiye kadar oynadığımız en iyi gerçek zamanlı 4X oyunlarından birini sunar. Dinamik kamerası sayesinde oyuncuları yakınlaştırabilir, onların en ince kıpırdamalarını titizlikle izleyebilirsiniz.

 • + XCOM ve Civilization'a ilk 10'da yer vermen mükemmel.
  – Hazır bugün HD remake'i de çıkmış iken, AOE2 birinciliği hak ediyordu sanki :)

 • gizgi

  Hocam, online oyun gizgiyi bi dener misiniz. Gerçek bir avrupa haritası üzerinde oynanan savaş oyunu.
  http://www.gizgi.com/

 • berkam

  Sıralama tamamen bi saçmalık :)

 • Murat

  Age of Empires nerde? Lord of the Rings nerde? Command & Conquer nerde? Saçma bir liste…

 • qwer

  portal 2 yi saymamışsınız ne kadar ayıo

 • Mediavel

  Total War nerde? Dünyanın en iyi strateji oyunu.

 • Ziyaretçilerin Başkanı

  Bence aralarında Rise of nations da olmalıydı

  • samet

   katılıyorum

 • Samet

  Ateş ve kılıçı tüm strateji oyun severler için tavsiye ederim

 • fak

  hepside bok gibi

 • Emre

  Earth 2150 yi şiddetle tavsiye edeceğim. Pek bilindik bir oyun olmasa da bağımlılık yapabilecek bir oyun bence. PC yi kasmaması cabası.