Gecenin Gizemli Işığı Ay ve Efsaneleri


Karanlık gökyüzünün semalarında gezinen, gecelerin yalnız ışığı Ay hakkında yüzyıllar boyunca efsanelere ve mitolojiye konu olmuş birçok hikaye bulunmaktadır. İnsanoğlu Ay’ın gizemli görüntüsü karşısında büyülenmişçesine doğaüstü olaylar ile ilgili bağlar kurmuş ve onu tanrılar ile bağdaştırmıştır… Ay’ın gizeminin hüküm sürmüş olduğu tarihlerde açıklanamayan olaylar onunla ilişkilendirilmiş, ulaşılamayan aşklar için ona adak adanmış, gerçekleşmesi imkansız dilekler ona fısıltıyla söylenmiştir…

10

Güneş ve Ay

Güneş ve Ay

Eski insanlar Ay’ın Güneş’i kovaladığına inanmışlardır. Gecenin gelmesi ile birlikte ışığı solan Güneş yeraltına doğru inişe geçer ve Ay’ın krallığı başlar ta ki Güneş tekrar yükselene kadar…

9

Ay ve Kehanet

Ay ve Kehanet

Japonların Ay hakkındaki düşüncelerinde, bu güzel ışık nesnesinin gelecekten haber getireceğine inanılırdı.

8

Mavi Ay

Mavi Ay

Eski bir İngiliz geleneğine göre, ev hanımları gece uyandıklarında gökyüzünde mavi renk bir Ay’a şahit olurlarsa hemen yatağa geri dönmeleri tavsiye edilirdi. Böylece daha doğurgan olacaklarına inanılırdı.

7

Tecciztecatl

Tecciztecatl

Aztek mitolojisinde Tecciztecatl adında bir Ay Tanrısı varmış. Tanrının sırtında büyük, geniş ve beyaz bir deniz kabuğu olduğuna inanılırmış. Bu deniz kabuğunun Ay’ın kendisi olduğu düşünülürmüş. Tecciztecatl gecenin ışığı Ay’ı bu şekilde temsil edermiş ona tapanlara.

6

On İki Ay

On İki Ay

Eski Çin öğretilerinde, Çinliler bir yıl içerisinde on iki adet Ay olduğu kanısındaydılar. Aynı zamanda bu on iki ayın bir su formu olduğu ve Ay’ın sudan oluştuğu fikrini benimsemişlerdir.

League of Angels II TR

5

Kanlı Ay

Kanlı Ay

Yine eski insanlar tarafından inanılan ve bu günlere dek söylentileri sürmüş bir efsaneye göre Ay tutulması esnasında Ay’ın kırmızı renge bürünmesi büyük bir kedinin saldırısı olarak yorumlanmıştır. Jaguarın Ay’a saldırması sonucu yaralanarak kanadığına inanıldı. Öyle ki, büyük kedi Ay’ı yedi ve ışık söndü, akan kanlar karanlık gökyüzünü kan kırmızı renge boyadı…

4

Kurt Adamlar

Kurt Adamlar

Günümüz sinema kültüründen de bilindiği üzere kurt adamlar ve Dolunay efsanevi bir ilişki içerisindedir. Eski zamanlardaki inanışa göre, eğer bir adam veya kadın, bir yaz gecesi günlerden Çarşamba ya da Cuma olduğu bir gün, Dolunayın yükseldiği vakit, onun büyülü ışıklarının yansımasına maruz kalır ve uyursa, kurt adama dönüşebilirdi.

3

Gece Ziyaretleri

Gece Ziyaretleri

Orta çağ dönemlerinde yıllar boyunca doktorlar tarafından inanılan bir düşünce hakimdi. Akli dengesi yerinde olmayan ya da akıl sağlığı sorunları olan kişilerin Ay Tanrıçası Luna tarafından geceleri ziyaret edildiklerine kanaat getirmişlerdi. Romalı ilahe her gece karanlık gökyüzünde gümüşten at arabasını sürermiş inanıldığına göre.

2

Kötü Şans mı İyi Şans mı?

Kötü Şans mı İyi Şans mı?

Bir diğer inanışa göre, Dolunay günlere göre şans getirme olasılığına sahipmiş. Dolunayın olduğu gün Pazar gününe denk gelirse bu kötüye işaretmiş. Dolunay Pazartesi günü olursa da bu iyiye işaretmiş yani iyi şans getirirmiş. Eski İngilizce ’de Pazartesi “Mōnandæg” sözcüğünden türemiş olduğundan, zaman içerisinde “Mōnandæg”, “ Monenday” ve “Monday” yani Pazartesi şekillerine bürünmüştür. İngilizce ’deki “Monday” kelimesinin “Moon day(Ay Günü)” olduğu farz edilir. Bu da Pazartesi’nin Ay Günü olarak görülmesi demektir.

1

Ay Genç bir Kız, Güneş ise bir Avcı

Ay Genç bir Kız, Güneş ise bir Avcı

Evet, yanlış duymadınız; Mayalılar Ay’ın gencecik zarif bir genç kız olduğuna inanmışlar. Güneş ise ona aşık cesur bir avcı. Birbirlerine aşık olan bu gençler, kızın babasının gaddarlığına uğrarlar ve baba kızını öldürür. Yusufçuk böcekleri kızın bedenini alırlar ve kanını da on üç adet kütüğe saklarlar. Genç kızı arayan avcı on üç gün boyunca arar aşığını. On üçüncü gün gelip çattığında sevgilisinin kanının saklanmış olduğu kütükleri bulur. On iki tanesi zararlı böcek ve yılanlara hayat bahşeder. Bütün dünyayı bu canlıların çocukları doldurur. On üçüncü olandan Ay çıkagelir. Genç kız hayata dönmüştür.


Like it? Share with your friends!

3
3 points

Gecenin Gizemli Işığı Ay ve Efsaneleri

Giriş yapın

Ve Biliste ailesinin bir parçası olun!

Don't have an account?
üye ol

şifre sıfırlama

Back to
Giriş yapın

üye ol

Back to
Giriş yapın
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Open List
Ranked List
Ranked List
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format