Gördüklerimizden Görmediklerimize 19 Değişik Bitki Türü


Dünya üzerinde birçok farklı bitki türüi bulunmaktadır. Değişik yapışı, şekli, kokusu ve içeriği ile insanların dikkatini üzerlerine toplayan bir çok tür var yer yüzünde. Ülkemizde çok sık rastlamasak da ( hatta hiç) Dünya üzerinde var olduğunu bildiğimiz türler var. Bu yazımızda göze ve kulağa garip gelen bitkiler listesi oluşturduk.  Gördüklerimizden görmediklerimize doğru bir yolculuk için keyifli okumalar.

19

Jabuticaba

Jabuticaba

Herhalde Türkiye de böyle bir ağaç görsek ağacın hastalandığını yada böceklerin sardığını düşünürdük. Bizim ülkemizde ağacın dallarında meyve yetişmektedir. Böyle bir görüntüyü de garip karşılamamız gayet doğal gibi duruyor. Yaprakları yerine gövdesinde meyve bulunduran bir yapıya sahiptir. Yaprak dökmeyen ağaç türleri arasında yer almaktadır. İlk bahar ve yazın meyve verir ancak her yıl meyve vermez.  Meyvelerinden birçok alanda yararlanılmaktadır. Bir çok alanda kullanılan bu meyveler üretiminin artmasına neden olmaktadır.

18

Maymun Yüzlü Orkide (Dracula simia)

hayvan_yuzlu_cicekler_01

Ekvator civarında bulunan bir orkide türüdür. Şekilde ve isminden de anlaşılacağı gibi maymuna benzemektedir. Diğer bir adı ise “ dracula simia ” dır. Her mevsim görülen bu çiçek şekil itibari ile birçok doğa ve çiçekseverin dikkatlerini üzerine toplamaktadır.

17

Güve Orkide (Phalaenopsis)

Güve Orkide (Phalaenopsis)

Mistik bir görünüme sahip olan bu orkide türü salepgiller familyasına aittir. Tropikal orkide türleri arasında yer alan bu bitki görüntüsü ile görsel bir şölen oluşmasına neden oluyor. Renk ve şekil itibarı ile harika bir ambiyans oluşturuyor bizler için. evimizde böyle bir orkidenin olması eve farklı bir atmosfer kazandıracaktır.

16

Çıplak Adam Orkidesi (Orchis Italica)

Çıplak Adam Orkidesi (Orchis Italica)

Görüntüsü ve ismi aslında çiçek hakkındaki tüm bilgileri ortaya koyuyor. İtalyan orkidesi olarak da bilinir ve Akdeniz orkidesi  türüdür. Fötr takmış İtalyan erkeklerine benziyorlar.  Mor sever kişiler için aslında harika bir çiçektir. Mor rengi ve değişik görünümü ile fevkalade  bir doğa harikasıdır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
1
1 yorumlar, , 0 puanlar

Gördüklerimizden Görmediklerimize 19 Değişik Bitki Türü

1 / 4Sonraki

Giriş yapın

Ve Biliste ailesinin bir parçası olun!
Hesabınız yok mu?
üye ol

şifre sıfırlama

üye ol

Bir Format Seçin
Test
Quiz
Anket
Hikaye
Liste
Caps
Video
Ses
Görüntü