Huzur İçin Alternatif Yaşam: EKOKÖYLER


Şehir hayatından, trafikten, kirlilikten, stresten kaçanların alternatif yaşam alanı: Ekoköyler

8

Ekoloji ve köy

ima ekoköylerEkoköyler, ekoloji biliminden doğmuştur. Ekoloji, yaşadığı alanı tanıma, doğayla ve diğer canlılarla işbirliği ile yaşamaya, adeta doğaya karşı adaptasyon geçirme olarak tanımlanır. Köy yaşamını da  biraz açalım. Köy yaşamı, kent merkezlerinden uzakta adeta doğanın bağrından kopmuş bölgelerde, çevre kirliliğinden, insanların kalabalıklığından, yapaylıktan uzakta bir yaşam sürmektir. Köyde yaşayan insanların şehir merkezindekilerden bir farkı da, tüketici değil de üretici konumunda olmalarıdır. İnekleri, tavukları, koyun keçileri vardır, kendi sütlerini peynirlerini yoğurtlarını, yumurtalarını kendileri yaparlar. Hem ekonomik açıdan, ihtiyaçlarını giderememe gibi bir sorunları olmaz, hem de yiyeceklerini en organik biçimde, birinci elden tüketebilme şansları vardır.

7

Ekoköylerin amacı ve kuruluşu

images (1)Ekoköyler, ekoloji bilimi ile köy yaşamını birleştiren bir projedir. Dünyayla, doğayla uyum, ahenk içerisinde yaşamayı, maddiyatın merkez haline geldiği kent yaşamlarının aksine doğanın sunduğu imkanlar ve kolaylaştırıcı fikirler ışığında yeni bir yaşam bölgesi kurup, üretken, devamlılığı olan, rahat  ve kolay bir yaşam merkezi oluşturmayı hedefler. Ekoköylerin  kuruluşu hakkında birkaç farklı fikir bulunmakta. Dervişlerin dergahlarının, papazların kaldığı manastırların böyle bir projeye esin kaynağı olduğu hakkında görüşler mevcut. Ama ilk olarak ekolojik köy kavramı, 1930’larda İzlanda’da kurulan solheimer ekoköyünde kullanıldı. Araştırmalar bu yönde olsa da ekoköylerin ilk ilham kaynağı,  yılın belli zamanlarında kentlerden uzaklaşıp, rahatlamak isteyenler için kurulan, çiçek çocuklar, kelebek çocuklar, ev işgalleri gibi ortak konut projeleri olmuştur. Bunun yanı sıra, genellikle yazları,  hayvanların daha fazla otlak alan bulabilmesi için kasabalardan daha ücra olan bölgelere kurulan, Anadoludaki “yayla” tabiri olarak bilinen yaşam yeri de bu projelere esin kaynağı olmuştur.

6

Ekoköyde Yaşam

images ekoköy

Ekoköylerde toplumun huzuru kadar, bireyin huzuru ve mutluluğu da önemsenmektedir. Bu köylerde kimse istemediği bir şeyi yapmak zorunda değildir, tüm bireyler kendi istek ve tercihlerine göre işlerle ilgilenirler. Oradaki insanlar için, güç para ve iktidar önem taşımaz. Maddiyat kavramını hayatlarının merkezinden kaldırıp rafa kaldırmış kişilerden oluşur. Hatta Auroville ekoköyünde çalışanlara karşılık olarak doğal ihtiyaçları karşılayacak miktarda bir kart verilir. Bunun yanı sıra insanlar ekoköylerde  takas yöntemiyle geçinirler. Örneğin biri, bir miktar un verir, diğeri ise karşılığında aynı miktar meyve verir, yada karşıdakinin ihtiyacına göre yiyecek veya eşya olarak değişebilir verdiği malzeme. Kişiler evleri yapmak için, kimyasal boyalar, cilalar kullanmazlar, evler samandan yapılır. İsterseniz bu samandan ev fikrini biraz inceleyelim…

League of Angels II TR

5

Samandan evler

straw-bale-house-walls ekoköylerSaman evlerin kullanımını en fazla Fransa’da görüyoruz. Yaklaşık yedi yüz civarında böyle ev var. Evlerin temel yapı malzemesi, saman ve çamur. Samanlar balya haline getirilir, çamur ise harç kıvamına getirilerek, ev yapımındaki beton ihtiyacını karşılamaya çalışır. Balyalar arasına harç kıvamındaki çamurlar koyularak, üst üste dizilir. Balyalara dizme aşamasında, duvarın düz olması ve dayanıklılığı açısından kalaslar kullanılır. Samandan evlerde, yangın hususunda akılda soru işaretleri olsa da onun da çözü tamamen doğal. Saman balyalarını su ve toprak karışımı bir maddeye batırarak, yangın korkusunun da önüne geçiliyor. Bu samandan evleri yaparken bölge halkının çok yardımcı olduğunu duymuştum, ücretsiz olarak çalışan ve tekniğini öğreten insanlar da varmış. Yapımı birazcık maliyetli olsa da genel kanaat, verdiği rahatı, enerji tasarrufu açısından, uzun süre kullanımda çok daha ekonomik olduğu yönünde.


Like it? Share with your friends!

0

Huzur İçin Alternatif Yaşam: EKOKÖYLER

1 / 2Next

Giriş yapın

Ve Biliste ailesinin bir parçası olun!

Don't have an account?
üye ol

şifre sıfırlama

Back to
Giriş yapın

üye ol

Back to
Giriş yapın
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Open List
Ranked List
Ranked List
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format