Bu İneklerin Midesi Neden Delik?


Bu ineklerin midesi neden delik? Öncelikle bu konu hakkında bir ön bilgi vermek istiyorum. Söz konusu olan durum  İsviçre’de bir veterinerin fikridir. Aslen üniversitelerde araştırmalar için bilimsel olarak kullanılan bu yöntem, zamanla bazı çiftçiler tarafından tam olarak ticari anlamda gelişmiş olup, sadece inekler için kullanılmıştır. Peki nedir amaç? Neden bu ineklerin midesine koca bir delik açılıyor? Peki hayvanları ne kadar, ne yönde, nasıl etkiliyor? Kimse mi dur demedi? İşin asıl kısmını bilmeden insanları kışkırtan medyacıların aksine, sizlere tarafsız bir şekilde bu konu ile ilgili gerçekleri açıklayacağım.  Yazımda bu konu üzerine elimden geldiğince bilgi vermeye çalışacağım.

 5

KANÜL NEDİR, NE İŞE YARAR?

inek-photo-ascihaber

İlk olarak kanül nedir, bundan bahsedelim (Tam olarak bilmediğimden biraz araştırdım): kanül, en geniş tanımıyla, herhangi bir hayvanın (insan, inek, kedi, köpek, vs.) vücudunda açılan veya var olan bir kanaldan içeri sokulan tüplere (boru gibi) denir. Genellikle bu tüpler aracılığıyla ya bazı sıvılar ve besin maddeleri vücuda verilir ya da çalışılması gereken, bilgi edinilmesi gereken bir bölgeden veri toplanır. İneklerde bu işlem yapıldığında kanüllü inek elde edilir ve bu kanül, Bu işlem için tam tersi kullanılır. Bildiğimiz üzere ineklerde 4 adet mide bulunur. Bu işlemle ineğin 4 odalı midelerinden en büyüğü olan rumen kısmına doğrudan erişim sağlar.

Aslında açık konuşmak gerekirse kanüllü ineklerin kullanımı günümüzde oldukça seyrektir ve büyük oranda, yalnızca akademik araştırma amacıyla kullanılmaktadır. İddia edilenin aksine, günlük süt ve süt ürünleri üreten firmalardaki tüm inekler bu şekilde kanüllü değildir. Zira ineğin sindirim sisteminin bir kısmını atlayarak, doğrudan rumene besin yerleştirmek, sindirim kalitesini veya hızını arttırmaz. Her ne kadar bağırsaklarda da sindirim ve emilim sürse de böyle bir şey yapmayız, çünkü amaç üretimi hızlandırmak değil, kaliteli hale getirmektir. Bu durumda, ineğin rumenine hızlı beslenme için ulaşmanın bir anlamı yoktur.

League of Angels II TR

4

KULLANIM AMACI

4798

Daha iyi anlamak için kısaca geviş getiren hayvanların midelerinin çalışmasına bakalım. Bildiğimiz üzere bu canlılarda 4 odalı mide bulunur ve bu odalar sırasıyla rumen, retikulum, omasum ve abomasum olarak isimlendirilir. Ağızdan alınan yiyecekler ilk olarak rumen(ilk oda) ve retikulumda (bu ikisi aslen ortak bir odacığın farklı iki kısmıdır, aralarında serbest bir geçiş vardır) tükürük ile karışır ve katman katman ayrılır. Bu süreç sonunda besinler kitleler halinde bir araya gelir. Bu kitleler sonradan geviş getirilerek yeniden ağza geçer, tekrardan çiğnenir ve tükürükle iyice karıştırılır, ufalanır. Bu süreçte selüloz da bakteriler, protozoa, mantarlar tarafından sindirilir. Sonrasında yeniden yutulan besin parçaları omasuma (3. oda) geçer ve su ile minerallerin geri emilimi gerçekleşir. Buradan da son oda olan abomasuma geçiş gerçekleşir, besinlerin sindirimi sürer. Bu süreçten görülebileceği gibi, rumene doğrudan ulaşarak besin yerleştirmenin hiçbir anlamı bulunmamaktadır. Rumen zaten yutaktan sonra yiyeceklerin ulaştığı ilk yerdir. Sindirimin basamaklarını atlamak, daha düşük kaliteli ürünlere neden olacak, hızı da önemsenmeyecek kadar az arttıracaktır. Fakat çiftçiler, besin yerleştirmek için değil çok daha farklı bir amaçla kullanıyorlar.


Like it? Share with your friends!

1
27
27 comments, 1 point

Bu İneklerin Midesi Neden Delik?

1 / 2Next

Giriş yapın

Ve Biliste ailesinin bir parçası olun!

Don't have an account?
üye ol

şifre sıfırlama

Back to
Giriş yapın

üye ol

Back to
Giriş yapın
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Open List
Ranked List
Ranked List
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format