İTÜ Öğrencileri İhtiyaç Sahiplerine 3D Protez Üretiyor


Ülkemizde her gün yaşadığımız ve karşılaştığımız her türlü soruna karşın ne mutlu ki yüzümüzü güldüren geliştirmeler de oluyor ve bu güzel gelişmeler bir nebze de olsa umutlarımızı yeşertiyor. İTÜ öğrencisi gençlerin 3D yazıcılar ile başlattığı sosyal sorumluluk projesi de tam da böyle adlandırılmayı hak eden bir proje!. Astero isimli bu projenin amacı, ihtiyacı olan kişilere ücretsiz olarak protez kol tedarik etmek. Daha detaylı bilgi için kendi sitesini ziyaret edebilirsiniz; http://asterobiyonik.com/

5

3D yazıcı teknolojisi günden güne hayatımıza daha fazla giriyor.

3D yazıcı teknolojisi günden güne hayatımıza daha fazla giriyor.

3 boyutlu baskı, sanal ortamda tasarlanmış herhangi bir şekildeki 3 boyutlu nesnenin katı formda basılması işlemidir. Baskılar birçok türde hammaddenin kullanılması ile yapılabilir. Normal kullanıcı bazında en yaygın kullanımı olan hammadde, PLA ve ABS adı verilen hammaddelerdir. Bilindiği üzere 3D yazıcılar ile şimdiye kadar akla gelebilecek her türlü materyal, araba, hatta ev bile üretildi. Şimdilerde ise bilim insanları 3D yazıcılar sayesinde yapay uzuvlar hatta organlar üretmeye başladılar.

4

Ülkemizde gerçekleştirilen Astero isimli proje de bize bu alanda büyük umut verdi.

Ülkemizde gerçekleştirilen Astero isimli proje de bize bu alanda büyük umut verdi.

Astero, herhangi bir uzvunu kaybetmiş çocuklara 3D yazıcılarda çok düşük maliyetlerle fonksiyonel protez uzuvlar basan bir sosyal sorumluluk projesi. Projeyi yürütenler ise tamamen gönüllülük esasına dayanarak çalışan İTÜ öğrencileri. Destek olmak için; https://goo.gl/forms/okA6VO6FZvGcFb0M2 

3

İlk prototipimiz

İlk prototipimiz

Ticari protezler günümüzde onbinlerce dolara satıldığından ve bu protezler alınsa bile çocuklar çok çabuk büyüdüğünden dolayı, 1-2 yıl içinde çocuk proteze sığmamaya başlıyor ve protezin değiştirilmesi gerekiyor. Dolayısıyla çoğu ailenin bütçesi de malesef çocuğu için kol veya bacak protezi yaptırmaya yetmiyor. Bu sebeple bu çocuklar hayatlarının en güzel yıllarını engelli olarak yaşamaya mahkum kalıyorlar.

2

Bu genç arkadaşlarımız ise bu protezleri sadece 30 TL’ye mal ediyor ve bir sosyal sorumluluk projesi yürüttükleri için ürettikleri bütün modelleri ihtiyaç sahiplerine ücretsiz gönderiyorlar.

Talep geldiği andan itibaren yoğunluğa bağlı olarak 2 ile 4 4 hafta içerisinde protezleri kargoya verme aşamasına getirmeyi öngörüyorlar. Şu anda proje kapsamında kolunda dirsekten altı bulunmayan insanlar için protez yapma imkanları var. Dirsek altından olan sakatlığa göre de kullanılabilecek farklı model seçeneklerine sahipler. Üretilen eller ABD’de faaliyet gösteren bir şirketin modellerine dayanıyor. Projeyi yürüten arkadaşlar ise bu modelleri geliştiriyorlar.

League of Angels II TR

1

Aklınıza ”peki kullanılan malzeme sağlığa zararlı mı?”, diye bir soru geliyor olabilir. 3D basımında kullanılan plastik türü olan PLA, bir biyoplastik ve insan sağlığına hiçbir zararı bulunmuyor!

Protezin tahmini kullanım süresi ise protez sahibinin protezin ilk takıldığı zamanki yaşına göre farklılık göstermekte. Bu protezler özellikle 3-18 yaş arası çocuklar için üretildiğinden, onların büyümesine göre protez kişiye öngörülemeyecek bir süreden sonra sığmayabilir. Fakat bu durum göz önünde bulundurulmazsa protez için 1-2 yıl gibi bir kullanım süresi öngörüyor projeyi yürüten arkadaşlar.
Benzer bir sosyal sorumluluk projesi yürüten Robotelden de ilgi ve desteğinizi esirgemeyin lütfen. http://www.robotel.org Bu gruplar mümkün olduğunca çok insana ulaşarak daha fazla kişiye ”yardım eli” uzatmak istiyor çünkü…


Like it? Share with your friends!

0

İTÜ Öğrencileri İhtiyaç Sahiplerine 3D Protez Üretiyor

Giriş yapın

Ve Biliste ailesinin bir parçası olun!

Don't have an account?
üye ol

şifre sıfırlama

Back to
Giriş yapın

üye ol

Back to
Giriş yapın
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Open List
Ranked List
Ranked List
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format