Kilis’te Neler Oluyor? 4 Adımda Olayların Sebepleri


Ülkemizin milli birliği ve beraberliğinin sınandığı, şu son zamanlarda kamuoyuna yansıyan birçok üzücü haberler karşılaşıyoruz. Ancak, Akdeniz ve Güneydoğu bölgeleri arasında bulunan, Suriye ile kapı komşusu olan Kilis sesini, yaşadığı acıları ulusal basına duyurmakta ve konu ile alakalı ilgilenen bir muhattap bulmakta güçlük çekiyor. Zira, Kilis 18 Ocak’tan bu yana Irak Şam İslam Devleti’nin Suriye’de kontrolü altında bulundurduğu bölgelerden ateşlenen roketlerin hedefi oluyor. Şu ana kadar atılan roketlerden dolayı hayatını kaybeden insan sayısı 21’i bulmuş durumda fakat gerekli önlemler alınmadığı takdirde şüphesiz bu sayı yükselecek. Kısacası Kilis’te şu an normal olmayan bir şeyler var. Peki, Kilis bu durumdan nasıl etkileniyor ?

4

Kısacası…

Kısacası...

Kısacası, Kilis’te bir savaş var. Tıpkı Doğu’daki diğer illerimizde olduğu gibi. Ancak, bu olayların yaşanmasının ardından üst makamlardan ve yetkililerden gereken ilgi ve alakanın gösterilmemesi, kaygısızlık ve vurdumduymazlık Kilis halkını hem üzüyor hem de öfkelendiriyor. Zira, Kilis halkı tek bir şeyin cevabını istiyor ” Kilis gözden çıkarıldı mı? ”

3

Eğitim, Öğretim Durdu…

Eğitim, Öğretim Durdu...

Eğitim, gelecek için tek ümidimiz. Fakat ne yazık ki ülkemizin çeşitli bölgelerinde işlevsiz hale gelmiş durumda. Güneydoğu’da bölücü terör örgütüne yönelik yapılan operasyonlar yüzünden etkilenen eğitim kurumları Kilis’te de düşen roket mermileri yüzünden kesintiye uğruyor ki geçtiğimiz günlerde bir ortaokula isabet eden roket nedeniyle 1 kişi hayatını yitirmişti. Ayrıca, okullarda görevli olan öğretmenlerin şehir merkezine düşen roketler yüzünden şehri terk etmeleri, düşen roket mermilerin öğrenciler üzerinde yarattığı olumsuz psikoloji, şehri güvensizlik ve korkunun sarması da eğitimin kesintiye uğramasını sağlayan bir başka etken.

League of Angels II TR

2

Esnaf Dükkanını Açamıyor

Esnaf Dükkanını Açamıyor

Kilis merkezine, ardı ardına düşen roket mermileri en çok da esnafı vurmuş durumda. Zira, Suriyeli mültecilerin gelmesiyle birlikte hareketlenen Kilis ticareti olayların başlamasıyla birlikte durma noktasına geldi. Şu an sadece temel ihtiyaçların giderilebildiği Kilis’te birçok esnaf güvenlik nedeniyle dükkanını açmak istemiyor, açmıyor. Fakat esnaf bu duruma ne kadar daha katlanabilir? Dükkanlarını açmadan nasıl ailelerinin ihtiyaçlarını giderebilirler? Merak konusu…

1

İnsanlar Evlerini Terk Ediyor

İnsanlar Evlerini Terk Ediyor

Güneydoğu’da yaşanan olaylardan ötürü insanımızın kendi evini terk etmesi artık bizlere çok da yabancı bir manzara olarak gelmese de yaşanan olaylar yüzünden Kilis’in nüfusunun büyük çoğunluğu diğer illere göç etmiş durumda ki bir ara 90 bin Türk’ü ve 110 bine yakın Suriyeli’yi barındıran Kilis’te şu sıralar sokakta insan dahi görmek mümkün değil. Bazı Kilis sakinleri çareyi şehir merkezinden ayrılarak kırsal alana gitmekte buluyor. Her ne kadar kentin bombalanmasından dolayı evlerini terk edenlerin sayısı giderek artsa da evlerini, doğdukları toprakları, terk etmeyi ısrarla red edenlerde bulunuyor. Ayrıca, Kilis’te yaşanan bu olayların öncesinde Türk nüfusundan fazla Suriyeli mülteci bulunmasına rağmen olayların başlamasıyla birlikte Suriyeli mültecilerden eser görülmüyor. Genel olarak şehir gittikçe ıssızlaşıyor, gittikçe yalnızlaşıyor…


Like it? Share with your friends!

1
1 point

Kilis’te Neler Oluyor? 4 Adımda Olayların Sebepleri

Giriş yapın

Ve Biliste ailesinin bir parçası olun!

Don't have an account?
üye ol

şifre sıfırlama

Back to
Giriş yapın

üye ol

Back to
Giriş yapın
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Open List
Ranked List
Ranked List
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format