Kışın Ortadan Kaybolan Sineklerin Hikayesi


Yaz aylarımızın vazgeçilmezleri “sinekler” … Gece uykularımızı “vzzz” tiye tiz sesle bölen, ışığı açmamızla nereye kaçtıklarını bilemediğimiz, bazılarını da bir anda savunmasız şekilde yakalayıp ne bulduysak onunla yok etmeye çalıştığımız sinekler, kış uykusuna mı yatarlar yoksa kuşlar gibi göç mü ederler? Yani kısaca, kışın ortadan kaybolan sinekler neredeler?

3

Sinekler Neredeler?

kara sinek

Yazın gözümüzün önünden gitmeyen, gece uyutmayan, kahvaltılarımızda soframızı rahatsız eden sinekler acaba kış geldiğinde neredeler? Yaz aylarının sıcak günlerinde sivrisinekler geceleri kendilerini gösterirken, karasinekler gece gündüz sahnededirler. Peki bu sinekler sıcaklar gittiğinde sıcak hava ile birlikte nereye kaybolurlar? Kuşlar gibi göç mü ederler yoksa ayılar gibi kış uykusuna mı yatarlar?

karasinekSinekler çok hassas hayvanlardır. Hava sıcaklığındaki azalma hayatlarını alt üst etmektedir. Sıfırın altına inen sıcaklıkta ise sonları kaçınılmaz olur. Bu son daha çok gelişmiş olan sinekleri etkiler. Yumurta ve larva halinde olan sinekler hava sıcaklıkları artana dek yaşamaya devam ederler. Havaların kendileri için uygun sıcaklığa gelmesi ile de insanların hayatına karışırlar. Yani gördüğümüz sineğin ne kadar süredir yaşadığını falan hesaplamamıza gerek yok. Karşımızda duran sinek önceki yıldan bir sineğin çocuğu, diğer yıldan olan bir sineğin torunudur diyebiliriz.

2

Sivrisinekler Kışın Neredeler?

sivrisinek

Genellikle geceleri uykumuzu bölen, sabah uyandığımızda vücudumuzda kabarcıklara neden olan sivrisineklerin hareket saatleri tam da bizim uyku zamanlarımızdır. Alacakaranlık saatlerde piste çıkan sivrisinekler, akşamüstü ve sabaha karşı saatlerde daha aktiftirler. Aktif olma süreleri ise iki saati aşmaz.

Sivrisinekler rüzgarlı havayı, ışığı, havadaki düşük nem oranını hiç sevmezler. İki saat aktif şekilde hareket eden sineklerin geri kalan 22 saatlik boşluğu nasıl doldurduğu ise bu noktada daha çok merak edilebilir. Boş zamanlarında genellikle bitkilerin olduğu alanlarda vakitlerini geçirirler ve görüntülerinden dolayı da buralarda farkedilmezler. Ya da evlerin loş köşelerinde öylece hareketsiz olarak kendilerini en aktif şekilde gösterebilecekleri saati beklerler.

League of Angels II TR

1

Sinekler Uyur mu?

sivrisinek

Uyuyup uyumadıklarına gelecek olursak, uyumanın sinekler için olduğu yerde saatlerce hareketsiz bir şekilde beklemek olduğunu söyleyebiliriz. Rüya görüp görmedikleri konusunda ise bir fikir beyan edilememektedir.


Like it? Share with your friends!

2
2 points

Kışın Ortadan Kaybolan Sineklerin Hikayesi

Giriş yapın

Ve Biliste ailesinin bir parçası olun!

Don't have an account?
üye ol

şifre sıfırlama

Back to
Giriş yapın

üye ol

Back to
Giriş yapın
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Open List
Ranked List
Ranked List
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format