Nesli Tükenmekte Olan 10 Hayvan


Dünya Doğayı Koruma Birliği (IUCN)  iki yılda bir nesli tükenmekte olan hayvanlara dikkat çekmek amacıyla “kırmızı liste” yayınlamaktadır. Bu listede yer alan hayvanların en büyük düşmanı, kaçak avlanma ve doğal yaşam alanlarının yok edilmesidir. Hayvanların doğaya ve insanlara olan yararları düşünülmeden avlanması sayılarının azalmasıyla, hatta bazı türlerin ortadan kalkmasıyla sonuçlanmaktadır. Bu yazımızda birçok ülke tarafından koruma altına alınmış, avlanma veya doğal sebeplerle nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan hayvanları derledik. İşte nesli tükenmekte olan 10 hayvan.

10

CAM KURBAĞASI

532248_387628754648532_706830914_n

Oldukça ilgi çekici bi görüntüye sahip olan cam kurbağalar görenleri şaşkına çeviriyor. Lakin bu şaşkınlık çok uzun süreceğe benzemiyor çünkü tür, maalesef büyük bir risk altında.

9

DEV KOMODO EJDERİ

Komodo-Ejderi-Dev-Kertenkele-Dinazor-yırtıcı-hayvanlar-7

Nesli tükenmekte olan canlılar arasında en korkuncu olan Komodo Ejderi, bilinen en büyük kertenkele türüdür. 3 metreyi aşkın boyuyla gerçekten de korkulmaya değer olan Komodo Ejderi, adını yaygın olarak bulunduğu Komodo Adası’ndan almaktadır.tür, aynı zamanda . Beslenme konusunda hiç seçici olmayan Komodo Ejderi, büyük küçük demeden birçok hayvan türünü yiyebilmektedir. Tür aynı zamanda adada fare kalmamasının en büyük sorumlusudur.

8

CARETTA CARETTA

Caretta_caretta_060417w2

Koruma altına alınan bir başka canlı olan Caretta Caretta, bir deniz kaplumbağası türüdür. Yumurtlamak dışında karada hiç bulunmayan türün bir kerede 100’den fazla yumurta bırakabildiği tespit edilmiştir. Yavrular iki aylık kuluçka döneminden sonra denize girerek yaşamlarına devam ederler. Akdeniz sahillerine yayılmış olan türün en büyük yumurtlama alanlarından biri de Türkiye’dir.

League of Angels II TR

7

SUMATRA KAPLANI

iuuq_NV_00xxx_SL_qfu_NK_sftjnmfsj_SL_dpn0ebub0nfejb0280Ujhfs_SK_ujhsjt_SK_tvnbusbo_SL_kqh

Yaşadıkları tek alan olan Endonezya’daki Sumatra Adaları’nın gitgide yok edilmesiyle türü tehlikeye giren sumatra kaplanları, kedigiller familyasındaki en küçük kaplan alt türüdür. Çizgileri de diğer kaplanlardan daha ince ve basık olan bu tür, balık kuş gibi küçük hayvanların yanı sıra orangutan gibi büyük hayvanlarla da beslenmektedir. Sayıları 400’ün altına düşmüştür ve bu durumun en büyük sebebi, yaşadığı Sumatra Adası’nın son yıllarda yarı yarıya yok edilmesidir. İnsanoğlu her yerde olduğu gibi Sumatra Adası’nda da doğayı tahrip ederek bu muhteşem hayvanların yaşam alanlarını bitirmiştir. Son çalışmalarla soyları kurtarılmaya çalışılsa da, kaçak ormancılık ve avcılık bu çalışmaların başarılı olmasını engellemektedir.

6

GORİL

yaru-goril-annesinin-govsunde-uyuyor

Sadece Afrika bölgesinde yaşamakta olan goriller, insanlara DNA olarak en yakın canlı türlerinden biridir ve yaşayan en büyük insansı primattır. Genelde küçük aile grupları şeklinde yaşayan gorillerden erkek olanlar, zaman zaman otoritelerini belli etmek için iki ayağı üzerine dikilerek kızgın bir şekilde göğsünü yumruklar. Erkeklerinin tamamının sırtı gümüş beyazı, geri kalan kısımları siyahtır. Bu sebeple erkek gorilleri tanımlamak için ‘gümüş sırt’ sözcüğü de kullanılabilir. Tehlikeli bir hayvan olarak görülse de oldukça sakin bir yapısı vardır ve otlarla beslenir. Tek doğal düşmanı leopardır.


Like it? Share with your friends!

25
22
22 comments, 25 points

Nesli Tükenmekte Olan 10 Hayvan

1 / 2Next

Giriş yapın

Ve Biliste ailesinin bir parçası olun!

Don't have an account?
üye ol

şifre sıfırlama

Back to
Giriş yapın

üye ol

Back to
Giriş yapın
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Open List
Ranked List
Ranked List
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format