Nesli Tükenmekte Olan 10 Hayvan

Dünya Doğayı Koruma Birliği (IUCN)  iki yılda bir nesli tükenmekte olan hayvanlara dikkat çekmek amacıyla “kırmızı liste” yayınlamaktadır. Bu listede yer alan hayvanların en büyük düşmanı, kaçak avlanma ve doğal yaşam alanlarının yok edilmesidir. Hayvanların doğaya ve insanlara olan yararları düşünülmeden avlanması sayılarının azalmasıyla, hatta bazı türlerin ortadan kalkmasıyla sonuçlanmaktadır. Bu yazımızda birçok ülke tarafından koruma altına alınmış, avlanma veya doğal sebeplerle nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan hayvanları derledik. İşte nesli tükenmekte olan 10 hayvan.

10

CAM KURBAĞASI

532248 387628754648532 706830914 n Nesli Tükenmekte Olan 10 Hayvan

Oldukça ilgi çekici bi görüntüye sahip olan cam kurbağalar görenleri şaşkına çeviriyor. Lakin bu şaşkınlık çok uzun süreceğe benzemiyor çünkü tür, maalesef büyük bir risk altında.

9

DEV KOMODO EJDERİ

Komodo Ejderi Dev Kertenkele Dinazor yırtıcı hayvanlar 7 Nesli Tükenmekte Olan 10 Hayvan

Nesli tükenmekte olan canlılar arasında en korkuncu olan Komodo Ejderi, bilinen en büyük kertenkele türüdür. 3 metreyi aşkın boyuyla gerçekten de korkulmaya değer olan Komodo Ejderi, adını yaygın olarak bulunduğu Komodo Adası’ndan almaktadır.tür, aynı zamanda . Beslenme konusunda hiç seçici olmayan Komodo Ejderi, büyük küçük demeden birçok hayvan türünü yiyebilmektedir. Tür aynı zamanda adada fare kalmamasının en büyük sorumlusudur.

8

CARETTA CARETTA

Caretta caretta 060417w2 600x400 Nesli Tükenmekte Olan 10 Hayvan

Koruma altına alınan bir başka canlı olan Caretta Caretta, bir deniz kaplumbağası türüdür. Yumurtlamak dışında karada hiç bulunmayan türün bir kerede 100’den fazla yumurta bırakabildiği tespit edilmiştir. Yavrular iki aylık kuluçka döneminden sonra denize girerek yaşamlarına devam ederler. Akdeniz sahillerine yayılmış olan türün en büyük yumurtlama alanlarından biri de Türkiye’dir.

7

SUMATRA KAPLANI

iuuq NV 00xxx SL qfu NK sftjnmfsj SL dpn0ebub0nfejb0280Ujhfs SK ujhsjt SK tvnbusbo SL kqh 515x400 Nesli Tükenmekte Olan 10 Hayvan

Yaşadıkları tek alan olan Endonezya’daki Sumatra Adaları’nın gitgide yok edilmesiyle türü tehlikeye giren sumatra kaplanları, kedigiller familyasındaki en küçük kaplan alt türüdür. Çizgileri de diğer kaplanlardan daha ince ve basık olan bu tür, balık kuş gibi küçük hayvanların yanı sıra orangutan gibi büyük hayvanlarla da beslenmektedir. Sayıları 400’ün altına düşmüştür ve bu durumun en büyük sebebi, yaşadığı Sumatra Adası’nın son yıllarda yarı yarıya yok edilmesidir. İnsanoğlu her yerde olduğu gibi Sumatra Adası’nda da doğayı tahrip ederek bu muhteşem hayvanların yaşam alanlarını bitirmiştir. Son çalışmalarla soyları kurtarılmaya çalışılsa da, kaçak ormancılık ve avcılık bu çalışmaların başarılı olmasını engellemektedir.

6

GORİL

yaru goril annesinin govsunde uyuyor Nesli Tükenmekte Olan 10 Hayvan

Sadece Afrika bölgesinde yaşamakta olan goriller, insanlara DNA olarak en yakın canlı türlerinden biridir ve yaşayan en büyük insansı primattır. Genelde küçük aile grupları şeklinde yaşayan gorillerden erkek olanlar, zaman zaman otoritelerini belli etmek için iki ayağı üzerine dikilerek kızgın bir şekilde göğsünü yumruklar. Erkeklerinin tamamının sırtı gümüş beyazı, geri kalan kısımları siyahtır. Bu sebeple erkek gorilleri tanımlamak için ‘gümüş sırt’ sözcüğü de kullanılabilir. Tehlikeli bir hayvan olarak görülse de oldukça sakin bir yapısı vardır ve otlarla beslenir. Tek doğal düşmanı leopardır.

19 Responses

 1. Fake_Dead

  Bu hayvanlar benim proje ödevimde çok yardımcı oldu çok sağolun.

  Reply
 2. Eda Çalımcı

  Benim de fen ödevimde çok yardımcı oldu teşekkür ederim.

  Reply
 3. emreuçar6e102eserkentorta okul

  soğolun adam gibi site buldum :)

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.