Okyanusta Yaşayan Canavarlar


Dünyadaki su kütlesinin büyük bir kısmı hala gizemini koruyor. Fakat keşfedilen kısımlarda bile öyle canavarlar yaşıyor ki gerisinde neler olduğunu hayal etmek çok da zor değil. İşte sizin için bulduğumuz okyanusta yaşayan canavarlar.

17

Stargazer Balığı

Stargazer Balığı

Stargazer balığı, denizin dibindeki kumların altına kendisini tamamen gizler. Balığın ağzının üstünde dişe benzer saçaklı bir yapı bulunur. Dişe benzeyen ve kumlardan ayırt edilemeyen bu organ sayesinde kumun altında rahatlıkla nefes alırlar. Bir av gelene kadar tuzakta bekler, av gelince ani bir hareketle avını yakalarlar.

16

Engerek Balığı

Engerek Balığı

Derin suların bekçilerinden olan bu canlılar, 4000 metre derinliğe kadar yaşayabilirler. Dişleri zehirlidir ve avını felç etmek için kullanırlar. Boyları en fazla 60 cm olan bu balığın dişleri kafasına oranla çok büyük olduğu için ağzı kapanmıyor ve dişleri gözlerinin üzerine doğru kıvrılıyor.

15

Grenadier Balığı

Grenadier Balığı

Deniz popülasyonunun yaklaşık %15’ini oluşturan bu balık türü 6000 metre kadar derinliklerde yaşayabilir ve her türlü düşman ortamında hayatta kalabilir.

14

Sıçansılar

Sıçansılar

Günümüzde yaşayan en eski ve en esrarengiz balıklar oldukları söylenir. Fosil kayıtlarına göre bir zamanlar oldukça bol ve değişik türlerde olan bu balıklar, evrimsel terimlerle yaklaşık 400 milyon yıl önce köpekbalıkları ile ayrı kollara ayrılmış ve o zamandan beri izole olmuş şekilde kalmıştır. Günümüzde büyük ölçüde derin sularda yaşamaktadırlar.

13

Dev İsopod

Dev İsopod

Dev isopodlar denizde yaşayan canlılar arasında en ilginç olanlarından. 45 cm ve 1 kg’a kadar büyüyebiliyorlar ve okyanusun derinliklerinde yaşıyorlar. Ölü balina, mürekkep balığı ve balık ile beslenen bu canlılar, bazı durumlarda üzerinde yaşadıkları canlıların dillerini yiyerek orada yaşamlarını sürdürüyorlar.

12

Dev Mürekkep Balığı

Dev Mürekkep Balığı

Bi zamanlar efsanevi olduğu sanılan bu dev mürekkepbalıkları, derin okyanuslarda yaşayıp, çok büyük boyutlara ulaşabilen, ”Architeuthidae” familyasına ait deniz yumuşakçalarıdır. Erkek olanların boyu 19 metreye ulaşabilirken dişiler için bu oran 10 metre kadardır. 25 metre uzunluğa ulaşan örnekler olduğunu söyleyenler olsa dahi şimdiye kadar bunu kanıtlayack bir bilimsel kanıt bulunmamaktadır.

11

Ejder Balığı (Dragonfish)

Ejder Balığı (Dragonfish)

Yaklaşık olarak 15 santimetre olan ve 2000 metre derinliklerde yaşayarak kendi ışığını üretebilen bu balık, çevresindeki ışığı hem çiftleşmek hem de avını kendine çekmek için kullanıyor. Keskin dişlere sahip olan ejder balığının dilinin üzerinde de dişleri var. Uzmanların ortak görüşü eğer ejder balığının boyu daha büyük olsaydı denizdeki bütün canlıların ortak kabusu olacağı yönünde.

10

Deniz Hıyarı

Deniz Hıyarı

Midelerini anüslerinden çıkarıp etraflarındaki tüm balıkları zehirleyebilirler ancak bu hayatlarına mal olur. Diğer yandan küçük çatlaklardan geçmek için kendilerini sıvıya dönüştürüp tekrar eski hallerine dönebiliyorlar.

9

Fener Balığı

Fener Balığı

Okyanusların 500 metre kadar derinliklerindeki yosunların arasında, yalnızca ağzı dışarı da kalmak üzere hiç kıpırdaman beklerler ve sırt yüzgecinin ilk ışınından çıkarak ağzının üstüne kadar gelen dokunacın ucunda yer alan, püskül gibi kısımdan ışık yayarak deniz dibinde oluşturduğu yakamozlar ile avını yanına çeker ve aniden ağzını açarak avını yutar. Derisi pulsuz ya da düğmelidir. İskeleti kemikleşmiştir. Dişileri oldukça tehlikelidir. Karasularımızda da yaşayan ve boyu 2 metreyi bulan bu hayvan çevresindeki her türlü canlıya hatta deniz kışlarına bile saldırır.

League of Angels II TR

8


Like it? Share with your friends!

2
2 points

Okyanusta Yaşayan Canavarlar

1 / 2Next

Giriş yapın

Ve Biliste ailesinin bir parçası olun!

Don't have an account?
üye ol

şifre sıfırlama

Back to
Giriş yapın

üye ol

Back to
Giriş yapın
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Open List
Ranked List
Ranked List
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format