2 Başlıkta Rüya Türleri ve Neden Rüya Görürüz?


Hayatımızın yaklaşık olarak 3’te birini uykuda geçiriyoruz. Ünlü ruh bilimci Sigmund Freud’un araştırmalarına göre, hayatımızın büyük bölümünü oluşturan uyku esnasında kişinin bilinç altında özlemlerinin, düşüncelerinin ya da isteklerinin bir film şeridi gibi göz önünden geçtiği varsayılır. Ve bu eylem rüya olarak adlandırılır.
Bazı sabahlar uyandığımız zaman gördüğümüz rüyanın etkisinde kalırız. İlk anda aklımızda olan rüyayı birkaç saniye sonra hatırlamaya çalışır ve zorlanırız. Bazen uyandığımız an çok güzel hissettiren rüyalarımızda gördüğümüz kişi veya kişileri hatırlamaya çalışır ve hatta hatırlayamayınca da üzülürüz ya da hatırımızda sadece kişi veya kişiler kalır. Bazen de uyandığımız anda üzerimizde kötü etki bırakan rüyalarımız olur ve bunları da unutmaya çalışırız. Her ne şeklide olursa olsun rüyalar çoğu zaman bütün günümüzü duygusal olarak etkisi altına alabilir. Yapılan araştırmalara göre; görülen rüyaların birçoğunun unutulduğu ve yalnızca bizleri üzen ya da çok etkileyen hayallerin hatırlandığı tespit edilmiştir.
Vücudumuz günün sonunda yorgun düşer. İç organlarımız ile bünyemizin tam anlamıyla zayıflaması sonucu halsizlik ve uyku ile birlikte yarı uyanık şekilde hayaller görürüz. Rüyalar ise bunların tamamının düşüncelerimizle harmanlanması ile meydana gelir. Daha net bir şekilde ifade etmek gerekirse gün içinde yaşadıklarımız ana merkeze ulaştığı zaman uyku esnasında bunları harmanlayarak hayal şeklinde görürüz.

2

Rüyaların Türleri

Rüyaların Türleri

Uzmanların araştırmalarına göre uyku birkaç devreden oluşmaktadır. Uykusu gelen insan yatağına yatarak gözlerini kapattıktan kısa bir süre sonra göz kapakları belli belirsiz titremeye başlar. İnsan o esnada artık uykuya dalmıştır ve rüya görmeye başlamıştır. Doktorlar bazen hastalarına belirli ilaçlar verirler. Bu ilaçlar uykuyu derinleştirerek rüyaları etkileyebilir. Bu durum kişilerin rüya görmesini engelleyebilir. Fakat ilaç almadan uyursanız mutlaka rüya görürsünüz. Rüyalarınız renkli veya siyah beyaz olabilir. İnsanların birçoğu siyah beyaz rüya gördüklerini söylemektedirler. Yapılan araştırmalar ise kadınların erkeklerden daha fazla renkli rüya gördüklerini ortaya koymuştur.
Rüyalar 6 başlığa ayrılır:
İlk olarak yaşananların etkisinde kalınarak görülen rüyaları ele alalım. Zihni yorgun, devamlı bir konuyla ilgilenen kişiler uyuduklarında rüyalarında karmakarışık şeyler görebilirler. Veya bu kişiler üzerinde çok fazla durdukları konu hakkında da rüya görebilirler. Bu tür rüyaların tabiri yapılmaz. Mesela gerilim ve heyecan içerikli bir film izleyen kişi, rüyasında bununla bağlantılı olaylar görebilir ve bu durum sadece etkisinde kalmak olarak nitelendirilir. Yani bu rüya gerçek olarak isimlendirilmez.
Ikinci rüya türü kabus veya karabasan şeklinde isimlendirilen rüyalardır. Bu rüyalar genelde iyi başlar ve uyuyan kişi hoş, güzel bir olayla ilgilendiğini görürken bir anda işler değişir ve rüya korkutucu bir hal almaya başlar. Güzel görüntü yerini dehşete ve kabusa bırakır. Bu tür rüyaları sinir hastalarına danışarak çözümleyebilirsiniz çünkü normal bir şekilde tabiri yapılamaz. Rüyada görülen her korkutucu sahne kabus değildir. Karabasan gören kişiler korkar ve uyanmak isterler fakat bunu başaramazlar. Uyandığını sanar fakat bu korku şekli devam eder. Bu her insana ömründe birkaç kere olan bir durumdur. Fakat sık sık kabus ve karabasan görüyorsanız doktora gitmenizde fayda var.
Üçüncü rüya türü olduğu gibi çıkan rüyalardır. Bunlar gerçek rüyalar olarak adlandırılır. Bu tür rüyalar çok önemlidir. Genelde sezgisi yüksek olan kişiler tarafından görülen bu rüyalar gerçek hayatta karşılarına çıkar. Örneğin; uzun süredir görmediğiniz birini rüyanızda gördükten sonra gerçek hayatta olmadık zamanda irtibata geçebilirsiniz. Bu yüzden bu tarz rüya görenlerin gördükleri şeyleri dikkatli ve iyi bir şekilde değerlendirmeleri gerekir.
Dördüncü rüya türü en sık rastlanılan yorumlanabilen rüyalardır. Şöyle ki, rüya gören kişi uyandığında bunlardan bazılarını anımsar ve bu rüyaların tabiri yapılabilir. Rüya tabirleri daha çok bu tip rüyalar için geçerlidir.
Beşinci rüya türü ise rüya içinde görülen rüyadır. Genellikle kişiler rüyalarının içinde gördükleri rüyaları da yorumlarlar. Bu tür rüyalara da dikkat edilmesi gerekir çünkü bu rüyalara yapılan yorum sonucunda çıkanların gerçekleşme oranı da çok yüksektir.
Altıncı rüya türü rüyaların en ilginci olan tekrarlanan rüyalardır. Kişi aynı rüyayı sık sık görür. Mesela kişi rüyasında sürekli aynı eve girdiğini aynı sokakta durduğunu görebilir. Oysa ne o evi nede sokağı bilmez. Fakat rüyasında o ev sokak hiç yabancı gelmez. Veya kişiler aynı olayları rüyalarında devamlı olarak yaşayabilirler. Tekrarlanan rüyalar çoğunlukla mesaj içerir.

1

Neden Rüya Görürüz?

Neden Rüya Görürüz

Az önce de bahsettiğimiz gibi rüyalar bize ait ve bizim oluşturduğumuz hayallerin ürünleri. Tabi ki de tam olarak bize bağlı olduğunu söylememiz de yanlış olur.
Freud’a göre; ‘Bilincin gizlediği tamamen sakladığı bu olgular ortaya çikabilmek için yol aramaktadırlar. ‘ Bunların bazıları da rüya olarak kendilerini gösterir. Günümüzde Freud’un yolundan ilerleyen doktorlar rüyalara son derece önem vererek, hastalarının tedavilerinde hastaların rüyalarını kullanarak yol izlemektedirler.
Rüyalarda yaşananlar inanılamayacak kadar hızlı bir şekilde gelişir. Bir kaç dakikalık rüya sırasında bile çok uzun sürdüğünü sandığımız garip şaşırtıcı ve çok değişik olaylar birbirlerini izlerler ve bu yüzden rüyada zaman kavramı oluşmaz. Zaman kavramı sadece biz uyandıktan itibaren beynimizin öğretileri ve kendi alışkanlıkları doğrultusunda saptadığımız bir anlar toplamıdır.
Eski çağlardan bu yana insanları ilgilendiren rüyalara ilkel toplumlarda çok fazla önem verilmiştir. Eski zamanlarda rüyaların, korkulan tanrılar tarafından verilen cezalar veya armağanlar olabileceğine inanılmıştır. Daha sonra dönem kahinleri, rüyaları açıklamaya ve yorumlamaya başlamışlardır.
İlk rüya yorumcularının ne zaman ortaya çıktıklarını söylemek pek mümkün değildir. Fakat, Babil’in kahinlerinin büyük ün yaptıklarının bilindiğini söyleyebiliriz. Kaldeliler, Astroloji’nin yanı sıra rüya yorumlarında da başarı sağlamışlardır. Zamanla görülen belirli rüyaların anlamları da kesinleştirilmiştir. Araplar, Eski Yunanlılar ve  Eski Mısırlılar rüya yorumlarıyla ilgili kitaplar yazmışlardır.


Like it? Share with your friends!

0

2 Başlıkta Rüya Türleri ve Neden Rüya Görürüz?

Giriş yapın

Ve Biliste ailesinin bir parçası olun!

Don't have an account?
üye ol

şifre sıfırlama

Back to
Giriş yapın

üye ol

Back to
Giriş yapın
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Open List
Ranked List
Ranked List
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format