Suriye’deki Savaşın 10 Nedeni


5

Muhalefet ve İslami Tehdit

islami tehdit

Suriye’de muhalefet denince akla ilk olarak İslami muhalefet gelmektedir. Baas rejimi Sünni ağırlıklı muhalefetin önünü kesmek için bugüne kadar çok uğraşmıştır. İslami muhalefeti ülkedeki azınlık mezhepler için bir tehdit olarak gören Baas yönetimi, ülkede İslami rejimler istemeyen Batılı güçlerle de işbirliği yapmıştır.  Suriye, Batılı ülkelerin hak ve özgürlüklerin  geliştirilmesi yönündeki taleplerini de siyasi İslam tehdidini gerekçe göstererek görmezden gelmeyi başarmıştır. Ülkede muhaliflerin safına katılan El Kaide ve El-Nusra Cephesi gibi aşırı İslamcı grupların, rejim sonrası şeriat devleti kurma ihtimali bazı  muhalif kesimleri rahatsız etmektedir. ABD ve batılı güçler bu grupların muhaliflere destek olmasından rahatsızlık duymaktadır. Muhalifler ise bunu bir koz olarak kullanarak Batıya, eğer bize sizden yeterli yardım gelmezse, El-Kaide ile işbirliği yaparız gibi açıklamalar yapmaktadır.

4

Enerji ve Rant Savaşları

enerji ve rant savaşları

Suriye’de yaşanan iç savaşın perde arkasında bölgedeki enerji kaynaklarını ve taşıma koridorlarını ele geçirme mücadelesinin yattığı görüşü de tartışılmaktadır. Özellikle Türkiye ve diğer Ortadoğu ülkelerinin yanı sıra ABD ve Rusya’nın da çıkarlarını ilgilendiren doğalgaz projeleri bulunmaktadır. Suriye de,  Türkiye gibi enerjide kavşak noktası haline gelmek istemekte,  İran ve Rusya ile çok büyük projeler geliştirmeye çalışmaktadır. Bu durum; ABD,  Batılı devletler ve Türkiye’nin tepkisini çekmektedir. Bölgede Rusya ve İran’ın müttefiki olan güçlü bir Suriye  istememeleri  savaşın temel nedenlerinden biri olarak gösterilmektedir.

3

İsrail ve Ortadoğu’daki Statüsü

israil suriye

İsrail, Ortadoğu da sürekli tehdit altında bulunan bir ülke olmasına karşın arkasındaki Batılı devletler ve ABD’nin desteğiyle bölgedeki süper güç konumunu korumaktadır. İsrail Ortadoğuda  hiçbir zaman istikrarlı ve güçlü bir devlet olmasını istemez.  Batılı devletler tarafından Ortadoğu da yaratılmış  olan İsrail, bölgedeki birçok huzursuzluğunun da baş aktörüdür. Daha önce de Suriye’nin Golan tepelerini işgal ederek Suriye ile arasında bir savaş yaşamıştır.  İsrail’in, bu iç savaştan yararlanarak işgal altında tuttuğu Golan tepelerinde hakimiyet kurma çabası içinde olduğu da bir çok kişi tarafından öne sürülmektedir.

League of Angels II TR

2

Kimyasal Silahlar

kimyasal silahlar

Suriye’nin, özellikle İsrail ile yaşadığı savaştan sonra İsrail’in nükleer silahlarına karşın kimyasal silahlar edinerek kendini bu tehdite karşı korumaya aldığı ileri sürülmektedir. Özellikle komşularıyla yaşadığı sorunlar ve ülke içinde oluşan tehditler  bu ülkeyi  kimyasal silah kullanmaya itebilir.  Son dönemlerde bu sorun dünya gündeminde oldukça  tartışılmıştır. Yakın zamanda Suriye’de yaşanan iç savaşta  kimyasal silah kullanıldığı görülmüş ama bu silahların Esed mi yoksa muhalifler tarafından mı kullanıldığı açıklık  kazanmamıştır. ABD ve Batılı devletlerin, kendilerine karşı tehdit oluşturan ülkelerdeki bu tür silahları yok etmek için bu tür çabalar içinde olduğu düşünülür, Irak ve Libya örneği de göz önünde tutulursa sıranın Suriye de olması hiç de tesadüf olmaz.

1

Dünyadaki Kutuplaşma ve Erk Mücadelesi

erk mücadelesi

İkinci Dünya savaşı sonrasında yaşanan soğuk savaş ABD ve Rusya önderliğinde Dünya’yı iki kutuplu hale getirmiştir. Süper güçler, diğer ülkeleri kendi saflarına çekebilmek için her zaman bir yarış içerisinde olmuştur. ABD’nin özellikle Batılı devletleri yanına alarak dünyadaki tüm enerji kaynaklarına hakim olma,  onları istediği gibi yönetme çabası özellikle Ortadoğuda  yıllardır süregelen savaşın en büyük nedenlerinin başındadır. Böl, parçala ve yönet sistemi sayesinde kendilerine tehdit oluşturan ülkelerin sonu hep aynı olmuştur. Rusya’nın başını  çektiği kutup, Çin ve İran gibi güçlü ülkeleri de yanına alarak ABD ve Batı ya karşı muhalefetin başını çekmektedir. Suriye’ye  karşı düşünülen uluslararası askeri müdahaleye karşı olan bu ülkeler,  savaşa dahil olacaklarını ve sonuçlarının neler getireceğini kimsenin bilemeyeceği söylemiyle  karşı  atağa geçmişlerdir. Türkiye açısından bakıldığında ise  özellikle son  zamanlarda bölgesel lider olmak için büyük bir çaba sarf eden ülkemiz özellikle Ortadoğu politikasıyla birçok ülkenin  tepkisini çekmektedir.   Türkiye, Suriye’deki savaşta muhalifleri destekleyerek tarafını açıkça belli etse de bu olay Türkiye de birçok kesim tarafından sert  bir dille eleştirilmekte.


Like it? Share with your friends!

81
2
2 comments, 81 points
Yılmaz Kurt
Su ürünleri mühendisi, uluslararası ilişkiler öğrencisi ve aynı zamanda özel sektör çalışanı. Neler mi yapar? Az yer çok gezer, sudan çıkmaz, extreme sporların hastasıdır. Şimdilik yalnızca suda dalış yapsa da, gelecekte gökyüzünde de süzülmenin planlarını yapmakta.

Suriye’deki Savaşın 10 Nedeni

Giriş yapın

Ve Biliste ailesinin bir parçası olun!

Don't have an account?
üye ol

şifre sıfırlama

Back to
Giriş yapın

üye ol

Back to
Giriş yapın
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Open List
Ranked List
Ranked List
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format